Wystawa o Burbonach do obejrzenia w łańcuckim zamku

    Do piątku 26 lipca br. w Muzeum-Zamku w Łańcucie można oglądać wystawę „Rody panujące Europy. Burbonowie”, na której zgromadzono unikalne dokumenty wystawione przez członków dynastii Burbonów na przestrzeni wieków.

Reklama

   W Jadalni Wielkiej dawnej rezydencji magnackiej są prezentowane m.in.:

  • Herbiarz Johanna Siebmachera z 1605 r., zawierający m.in. herby poszczególnych władców Europy,
  • Książeczka modlitewna z 1814 r., dedykowana Marii Teresie Charlotcie Burbon, księżnej d’Angouleme, która była królową Francji zaledwie przez… 20 minut (jej mąż Ludwik XIX abdykował po 20 minutach od momentu, gdy został królem),
  • Dokument nobilitacyjny dla Rogera de La Lande, kapitana Korpusu Artylerii Królewskiej, w roku 1779, za panowania króla Ludwika XVI Burbona, opatrzony osobistym podpisem króla,
  • Brewiarz z 1745 r., powstały na użytek króla Ludwika XV,
  • Publikacja stanowiąca zbiór „pobożnych ćwiczeń przed przyjęciem Komunii Świętej” – starodruk będący zbiorem ćwiczeń duchowych na 7 dni.

   Dokumenty wypożyczone przez Instytut Kultury Rycerskiej w Tarnowskich Górach można oglądać od poniedziałku do piątku, w godzinach otwarcia Zamku. Turyści, którzy kupią wejściówkę upoważniającą do zwiedzania wnętrz I piętra dawnej rezydencji magnackiej, obejrzą wystawę w cenie biletu. Dla pozostałych osób, bilet na wystawę kosztuje 5 zł (bilet normalny) i 3 zł (bilet ulgowy).

Info i zdjęcia: Muzeum-Zamek w Łańcucie

Post Author: Adam Kunysz