Skarby biblioteki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II na wystawie w Łańcucie

   W piątek 2 sierpnia o godz. 17.00 w Muzeum-Zamku w Łańcucie odbędzie się wernisaż wystawy prezentującej unikalne zbiory biblioteki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie.

Reklama

    Po raz pierwszy na Podkarpaciu, w jednym miejscu i czasie na wystawie Ex thesauro. Ze skarbca Biblioteki Uniwersyteckiej KUL, zostanie zaprezentowana unikalna kolekcja najstarszych, najcenniejszych rękopisów, starych druków, zbiorów graficznych i kartograficznych ze 100-letniej historii KUL. W Jadalni Wielkiej będzie można obejrzeć ponad 50 dokumentów, zazwyczaj przechowywanych w zamkniętych magazynach.

     Wśród unikatowych starodruków o wybitnym dla kultury polskiej znaczeniu, udostępnionych w łańcuckim zamku, znajdą się np.: pochodzący z biblioteki hr. Jerzego Moszyńskiego Kodeks Gracjana (Concordia discordantium canonum) z XIII wieku, średniowieczne dyplomy (najstarszy wystawiony w 1371 przez Elżbietę Łokietkównę), pergaminowe kodeksy prawnicze, teologiczne, Archiwum Filomatów z autografami A. Mickiewicza z okresu wileńskiego archiwum gen. Ignacego Prądzyńskiego z okresu powstania listopadowego, archiwalia z okresu II wojny światowej i wiele innych bezcennych dokumentów.

     Wystawa będzie czynna do niedzieli 1 września br.

Muzeum-Zamek w Łańcucie

Fot. A.Kunysz

 

 

Post Author: Adam Kunysz