Zakończyły się 45. Międzynarodowe Kursy Muzyczne

   Prawie codziennie na ulicach Łańcuta można było spotkać młodych ludzi niosących na plecach futerały ze skrzypcami, altówkami, wiolonczelami, gitarami, a nawet kontrabasami. To uczestnicy Międzynarodowych  Kursów Muzycznych im. Zenona Brzewskiego, które już od 45. lat  w lipcu odbywają się w naszym mieście.

Reklama

   W tym roku w 2 turnusach Kursów uczestniczyło 450 uczniów szkół muzycznych w tym 30 z zagranicy. Doskonalili oni swój warsztat muzyczny pod okiem wybitnych muzyków i pedagogów polskich i zagranicznych. Kursy są dofinansowane  ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Urzędu Miasta Łańcuta.

   W minioną sobotę nastąpiło uroczyste ich zakończenie. W Sali Balowej Muzeum-Zamku odbyły się dwa koncerty zespołów i orkiestr kursowych. W programie usłyszeliśmy utwory różnych kompozytorów. Podobne koncerty z udziałem wybranych uczestników i pedagogów  odbywały się także w auli Państwowej Szkoły Muzycznej im. Teodora Leszetyckiego w Łańcucie i w sali Kasyna Urzędniczego. Prowadził je Krzysztof Szczepaniak –  prezes Stowarzyszenia Międzynarodowe Kursy Muzyczne im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie, a zarazem przewodniczący Komitetu Organizacyjnego tych Kursów.

   Dyrektorem artystycznym i naukowym Kursów jest od wielu lat Krystyna Makowska-Ławrynowicz znakomita pianistka, prof. Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, współorganizatorka łańcuckich Kursów.

(A.K.)

Fot. Adam Kunysz

Post Author: Adam Kunysz