Uroczyste obchody-650 lecia Kraczkowej

   18 sierpnia mieszkańcy Kraczkowej obchodzili 650-lecie lokacji wsi. Uroczystości rozpoczęły się ceremonią włączenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kraczkowej do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Udział w wydarzeniu wzięli przedstawiciele władz gminy i powiatu łańcuckiego, parlamentarzyści, duchowni, strażacy i mieszkańcy wsi. Podczas ceremonii odsłonięto pamiątkową tablicę, którą poświęcił abp Adam Szal.

Reklama

   – Udział w takiej uroczystości to dowód bardzo dobrej współpracy między Państwową, a Ochotniczą Strażą Pożarną, funkcjonującą w systemie, w ramach którego wspólnie ratujemy ludzkie życie, zdrowie i mienie. Dziś OSP Kraczkowa, dzięki ciężkiej pracy włożonej w wyszkolenie strażaków i dzięki zdobyciu odpowiedniego sprzętu zostaje włączone do tego systemu – mówił st. bryg. Daniel Dryniak, zastępca komendanta wojewódzkiego PSP.

   – Ale to nie sprzęt jest najważniejszy w naszych formacjach. Największą wartością jest człowiek, strażak, bo strażakiem zostaje się sercem i z serca. Dlatego szanujmy się wzajemnie i zachęcajmy do ratownictwa młodzież – podkreślił.

   Po ceremonii zebrani przeszli na plac pod kościołem. Tam również odsłonięto tablicę pamiątkową z napisem „Wdzięczni Opatrzności Bożej w 650-lecie lokacji Kraczkowej. Abp Adam Szal poświecił także specjalnie odlany na tę okazję dzwon Opatrzności Bożej. Następnie odbyła się msza św. Jej oprawę muzyczną zapewnił Chór i Orkiestra Nicolaus.

   Część oficjalna uroczystości odbyła się na stadionie. Tam wystąpili uczniowie miejscowej Szkoły Podstawowej. Zebrani mieli okazję zapoznać się z historią Kraczkowej.

   Kraczkowa jest nie tylko jedną z najstarszych miejscowości w gminie Łańcut, ale i największą. Liczy ponad 3,7 tys. mieszkańców. Najstarszy dokument związany z miejscowością pochodzi z 1369 roku i znajduje się w Centralnym Archiwum Historycznym w Kijowie. Jest to akt lokacyjny, w którym właściciel tych terenów Otto z Pilczy, powierza Janowi Howsteterowi założenie nowej wsi na prawie niemieckim.

   Nie zabrakło też przemówień zaproszonych gości i podziękowań zasłużonym dla wsi i powiatu łańcuckiego.

   – Kraczkowa może z optymizmem patrzeć w przyszłość. W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba mieszkańców i gospodarstw domowych wzrosła o ok. 10 procent – podkreślił Jakub Czarnota, wójt gminy Łańcut. – Wzrost liczby mieszkańców to jeden z lepszych wskaźników rozwoju miejscowości. W najbliższych latach ten pozytywny trend utrzyma się, co powoduje, że Kraczkowa jest dziś ważnym elementem dla rozwoju całej gminy – dodał.  

   Wójt życzył mieszkańcom,  by jubileusz 650-lecia był impulsem dla nowych pomysłów, które uda się zrealizować w najbliższych latach, a przez to uczynić Kraczkową miejscowością jeszcze lepszą do życia.  

   W części artystycznej zaprezentowali się: Orkiestra Dęta z Kraczkowej, przedszkolaki, Zespół Śpiewaczy z Kraczkowej, który powstał z okazji rocznicy lokacji wsi, zespół taneczny Contrast, działający przy Ośrodku Kultury w Kraczkowej, Katarzyna Szmuc i jej „Zumbowiczki” oraz „Cyganie”.

   Gwiazdą wieczoru był zespół The Freeborn Brothers. Zespół istnieje od 2013 roku. Koncertuje w całej Europie. Znany jest także w Stanach Zjednoczonych. Zespół tworzą: Nikodem Soszyński, Mateusz Pleśniak, Arkadiusz Hawro i Krzysztof Rakoczy. W swojej muzyce łączą brzmienie banjo z południa USA z melancholijnym akordeonem i żywiołową, bałkańską orkiestrą dętą. Ich występy są pełne energii, improwizacji oraz teatralnej i kabaretowej atmosfery.

   Imprezę zakończyła zabawa taneczna.

   Organizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie Rozwoju Kulturalno-Gospodarczego wsi Kraczkowa, sołtys Kraczkowej i Parafia Kraczkowa pw. św. Mikołaja razem z KGW Kraczkowa, OSP Kraczkowa, LKS Czarni Kraczkowa, Centrum Kultury Gminy Łańcut, Biblioteką Publiczną i Ośrodkiem Kultury w Kraczkowej oraz Kołem Kraczkowskich Seniorów.

   Patronat honorowy objęli: Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Starosta Łańcucki i Wójt Gminy Łańcut.

Tekst i zdjęcia: Bernadeta Bróż (CK Łańcut)

 

 

Post Author: Adam Kunysz