Nowy pawilon powiatowego szpitala czeka na wyposażenie

   W ciągu 18 miesięcy został wybudowany nowy pawilon zabiegowy powiatowego Szpitala św. Michała Archanioła w Łańcucie. Dwa poziomy, trzy sale operacyjne, pięć oddziałów szpitalnych, pełna diagnostyka – to robi wrażenie. Firma Skanska S.A. w terminie zakończyła inwestycję. Przez kolejnych kilka miesięcy obiekt będzie systematycznie wyposażany w nowoczesny sprzęt medyczny, by jeszcze w tym roku przyjąć pierwszych pacjentów. Trwają starania o potrzebne środki. Zanim w nowym obiekcie pojawią się pierwsi pacjenci jego wnętrza będzie można obejrzeć pod koniec września br. w ramach Dni Powiatu Łańcuckiego. Każdy będzie mógł wejść i zobaczyć z bliska np. nowoczesne sale operacyjne, które po rozpoczęciu użytkowania, muszą pozostać sterylne i nie będą udostępniane do zwiedzania.

Reklama

  W nowym pawilonie będą się znajdować oddziały: chirurgiczny, urazowo – ortopedyczny, ginekologiczno – położniczy, pediatryczny i neonatologiczny. Pacjenci będą przyjmowani w jednej wspólnej Izbie Przyjęć. Na miejscu będą mogli korzystać z nowych pracowni diagnostycznych (ultrasonograficznej, rentgenowskiej, rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, endoskopowej), które będą zlokalizowane na parterze nowego pawilonu, obok Izby Przyjęć.

  Wybudowanie bardzo nowoczesnego pawilonu diagnostyczno-zabiegowego zakończy ponad dwudziestoletni okres dostosowywania powiatowego szpitala w Łańcucie do współcześnie obowiązujących standardów.

  Warto przypomnieć, że szukanie rozwiązań dla łańcuckiego szpitala sięga lat 70-tych ubiegłego wieku. Wtedy się nie udało (wybudowano duży szpital w innym mieście). Od czasu, gdy po reformie samorządowej w 1998 roku powstały powiaty, powiat łańcucki (będący w świetle prawa organem założycielskim dla naszego szpitala), systematycznie prowadził działania optymalizujące bazę. Z rozproszonych po całym mieście budynków udało się skoncentrować w bezpośrednim sąsiedztwie i powiązać funkcjonalnie: pogotowie ratunkowe, oddziały szpitalne i przychodnie specjalistyczne. Powstawały zupełnie nowe obiekty, a stare, po gruntownych remontach i modernizacji, nierzadko zyskiwały zupełnie nową funkcję i „drugie życie”.

  Problem z oddziałami zabiegowymi (chirurgia, ortopedia, ginekologia, położnictwo), mieszczącymi się w zabytkowych obiektach, wydawał się być z gatunku nierozwiązywalnych. Tej części szpitala nie można było wyremontować tak, by pomieszczenia spełniały wymogi. Jedynym rozwiązaniem była budowa nowego pawilonu, ale nie było źródła finansowania. Odważna decyzja o przekształceniu szpitala w spółkę, której jedynym udziałowcem jest powiat łańcucki, dała możliwość wzięcia kredytu na tak potężną inwestycję. To najdroższa inwestycja w całej dotychczasowej historii powiatu łańcuckiego. Spłacanie kredytu w Banku Gospodarstwa Krajowego zajmie 27 lat. W części udało się pozyskać dofinansowanie ze środków unijnych i z Ministerstwa Zdrowia.

  Nowy pawilon został tak zaprojektowany i tak zlokalizowany, by był połączony z istniejącymi budynkami. Poprawią się warunki pobytu w szpitalu pacjentów, korzystających z usług medycznych. Dzięki tej inwestycji będzie zapewniona ciągłość świadczeń medycznych, kompleksowość oraz interdyscyplinarność.

ROBERT  KOCHMAN

 

 

Post Author: Adam Kunysz