Prace Czedekowskiego będzie można oglądać do końca 2020 r.

   W Sali Balowej d. Kasyna Urzędniczego można już oglądać wystawę „Bolesław Jan Czedekowski. Malarz wytwornego portretu”. Zgromadzono na niej ponad 30 obrazów – portretów, aktów i pejzaży, a także liczne pamiątki po artyście.

Reklama

    Obok prac malarza można zobaczyć również przedmioty, które Czedekowski utrwalił na swoich obrazach. Na ekspozycji znalazła się np. sukienka, w której Mary Grey Miller pozowała do portretu, a także marynarka namalowana w dziele “Ostatni akt” czy buty z pracy “Złoty pantofelek”. Wśród pamiątek znalazły się także m.in.: medale, sztaluga, palety, wizytówka z 1969 r., czy szkice do obrazów i portretów (w zestawieniu z dziełem można uchwycić zmianę koncepcji artysty).

   Część obrazów to dary Herthy Czedekowskiej – wdowy po malarzu, która w 2001 r. przekazała dzieła łańcuckiemu Muzeum. Część wypożyczono z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Narodowego w Warszawie, Urzędu Miasta Krakowa, a także od osoby prywatnej.

   Wystawa będzie czynna do końca 2020 r. Można ją oglądać od poniedziałku do piątku, w godzinach otwarcia d. Kasyna Urzędniczego. Bilet normalny kosztuje 2 zł, ulgowy jest w cenie 1 zł.

   Bolesław Jan Czedekowski (1885-1969) – malarz, portrecista, nawiązywał do włoskiego renesansu, XVII-wiecznego malarstwa holenderskiego oraz XVIII-wiecznej sztuki francuskiej, odznaczony m.in. Orderem Odrodzenia Polski.

info: Muzeum-Zamek w Łańcucie

Post Author: Adam Kunysz