Jaśnie panem być. O Pałacu Tadeusza Junaka – dr Sebastian Jagielski

   W czwartek 10 października serdecznie zapraszamy młodzież ze szkół ponadpodstawowych na dwa wykłady, związane z filmem „Pałac”, do którego zdjęcia realizowano w Muzeum-Zamek w Łańcucie.Z wykładem pt. „O Pałacu Tadeusza Junaka” wystąpi dr Sebastian Jagielski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja telefoniczna. Więcej szczegółów oraz zapisy pod nr tel. 17 225 20 08, wew. 129 i 139. Serdecznie zapraszamy!

Reklama

   Jaśnie panem być. O Pałacu Tadeusza Junaka – dr Sebastian Jagielski:

   W drugiej połowie lat 70. zamek w Łańcucie cieszył się dużym zainteresowaniem filmowców. Tu realizowano niezwykle popularną (blisko 10 milionów widzów) Trędowatą (1976) Jerzego Hoffmana, ale i niesłusznie zapomniany Pałac (1980) Tadeusza Junaka, będący adaptacją powieści Wiesława Myśliwskiego.

   Ekranizacja ta wpisuje się w charakterystyczną dla okresu PRL-u strategię adaptacyjną, zgodnie z którą tekst literacki powinien być przede wszystkim komentarzem do teraźniejszości. W centrum narracji usytuowana została historia chłopa Jakuba, który po ucieczce dziedzica w ostatnich dniach drugiej wojny światowej postanawia rozgościć się w porzuconych pałacowych komnatach.

   Odtąd trudno dociec, które wydarzenia zdarzyły się naprawdę, a które są tylko imaginacją chłopa pragnącego zająć miejsce pana. Junak w spektakularny sposób opowiada o opartej na pogardzie i wyzysku relacji łączącej pana i chłopa oraz chłopskiej rewolucji, z jaką mieliśmy do czynienia po wojnie, w czasie instalowania się nowej władzy.

   Napięcia społeczne – zarówno te ujęte w fabule filmu, jak i te, z którymi Polacy borykali się w czasie jego realizacji (był to czas społecznego sprzeciwu wobec ówczesnej władzy) – zostają odzwierciedlone w niezwykle efektownej, barokowej i onirycznej formie.

MZ w Łańcucie

Fot. Adam Kunysz

Post Author: Adam Kunysz