Jubileusz “Nicolausa” z Kraczkowej

   Świat wokół byłby jakiś ubogi, gdyby zabrakło dźwięków śpiewu i muzyki. To one zawsze fascynowały i zachwycały, nadawały inne barwy otaczającej rzeczywistości. Jeśli sami nie śpiewamy to wsłuchujemy się w twórczość innych, odnajdujemy w niej dźwięki, nastroje, przeżycia bliskie nam samym.

Reklama

   Dlatego nie mogło zabraknąć słów podziwu i podziękowań za 15 lat działalności zespołu ludzi z pasją pod dyrekcją człowieka z pasją liczoną wielokrotnie. W piątkowy wieczór 11 października 2019 r. Chór i Orkiestra Kameralna Nicolaus wraz z dyrygentem Zdzisławem Magoniem świętował piękny jubileusz 15-lecia istnienia.

   Na świętowanie jubileuszu złożyła się msza św. w kościele parafialnym w Kraczkowej w intencji członków Nicolausa, którą koncelebrował arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki wraz z m. in. proboszczem parafii Mieczysławem Biziorem. Wdzięczność to najwspanialszy dar jaki może człowiek ofiarować Bogu i jaki może ofiarować człowiek ludziom – mówił podczas homilii metropolita lwowski. Ta wdzięczność jest za przekazywane piękno sztuki, za pasję i za to, że nie zachowali artyści swego talentu tylko dla siebie – podkreślał arcybiskup. Po Eucharystii miała miejsce niespodzianka, którą stanowiło wręczenie Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, którą przyznał Nicolausowi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odznakę na ręce pomysłodawcy i dyrygenta Zdzisława Magonia przekazał poseł RP Kazimierz Gołojuch.

   Po pięknym jubileuszowym koncercie życzenia złożyli arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, wręczając pamiątkowy obraz z widokiem Lwowa, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Stanisław Jamrozek, który przybył na część artystyczną jubileuszu. Życzenia i gratulacje przesłał także marszałek województwa, list gratulacyjny i pamiątkową szklaną statuetkę przekazali przewodniczący i wiceprzewodniczący sejmiku województwa podkarpackiego – Jerzy Borcz i Jerzy Cypryś, osobiście życzenia składał samorząd powiatu łańcuckiego ze starostą Adamem Krzysztoniem na czele, organizacje z terenu Kraczkowej.

  Nicolaus to świetne połączenie muzyki i śpiewu, przebojowości, pasji, pracy i wielu godzin prób. Można tę muzyczną inicjatywę z Kraczkowej określić śmiało jako muzyczny fenomen, który wybrał za swój repertuar muzykę sakralną – jeden z najtrudniejszych i niezwykle wymagających zarówno dla wykonawców, jak odbiorców. A mimo tego od lat cieszą się wielką popularnością, koncertują w Polsce i Europie, nagrywają płyty, a dowodem na wysoką jakość ich muzyki i śpiewu stała się choćby nominacja do nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2012. Obecnie Nicolaus należy do najlepszych chórów i orkiestr amatorskich w Polsce, znany i ceniony w świecie artystycznym i przez publiczność. Od lat są artystycznymi ambasadorami regionu, swoimi występami udowadniają, że z talentem i muzyką można wyruszyć z niewielkiej Kraczkowej w wielki świat artystyczny. Pomysł dyrygenta Zdzisława Magonia i proboszcza z Kraczkowej księdza Mieczysława Biziora z 2004 r. okazał się muzycznym „strzałem w dziesiątkę”. A my ten pomysł po prostu „kochamy słuchać”, jak określiła to jedna ze składających życzenia osób.

IZABELA FAC

Fot. Marek Uberman

Post Author: Adam Kunysz