Święto Niepodległości w Łańcucie

   Przed budynkiem Urzędu Miasta przy placu Sobieskiego oraz na dziedzińcu I liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza przy ul. Mickiewicza zebrali się dzisiaj przed godziną 10. uczestnicy i poczty sztandarowe uroczystości z okazji 101 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, by przy dźwiękach Orkiestry Dętej OSP z Husowa udać się do Kościoła Parafialnego św. Stanisława-Biskupa. 

Reklama

   Zanim to nastąpiło złożone zostały wieńce, wiązanki kwiatów i zapalono znicze pod tablicą pamiątkową na budynku szkoły oraz przed popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego na frontowej elewacji dawnego Kasyna Urzędniczego.

  Punktualnie o godz. 10. w Kościele Parafialnym rozpoczęła się uroczysta,  koncelebrowana msza święta. Przewodniczył jej i okolicznościowa homilię nawiązującą do tych niezwykle ważnych dla każdego Polaka wydarzeń sprzed 101 lat, wygłosił ks. proboszcz dr Tadeusz Kocór.

  Po zakończonej liturgii jej uczestnicy udali się na plac przed świątynią. Po odegraniu przez orkiestrę i odśpiewaniu Hymnu Narodowego oraz wystąpieniach burmistrza miasta Rafała Kumka, posła na Sejm RP Kazimierza Gołojucha i przewodniczącego Rady Miasta Adama Opałki, pod tablicami upamiętniającymi żołnierzy stacjonującego w Łańcucie przed II wojną światową

X Pułku Strzelców Konnych i ofiary katastrofy lotniczej w Smoleńsku, złożone zostały wiązanki kwiatów.

 W południe w auli II Liceum Ogólnokształcącego  śpiewano pieśni patriotyczne, a o godz. 16.30 w kościele Parafialnym św. Stanisława Chór Łańcuckiej Fary zaprezentuje pieśni religijne S. Moniuszki.

Tekst i zdjęcia: Adam Kunysz

 

Post Author: Adam Kunysz