Gmina Łańcut odchodzi od plastiku

    Zakończył się montaż filtrujących dystrybutorów wody w szkołach podstawowych oraz Urzędzie Gminy Łańcut.  Dzięki temu uczniowie i pracownicy szkół, a także pracownicy i mieszkańcy odwiedzający urząd mogą bezpłatnie korzystać z przefiltrowanej i zdatnej do spożycia wody pitnej.

Reklama

   Działający od kilku dni WATERPOINT to nowoczesny system oparty na podłączeniu dystrybutora do istniejącej sieci wodociągowej i filtracji wody bezpośrednio przed jej spożyciem, co daje gwarancję bezpieczeństwa i świeżości wody.

   Takie rozwiązanie gwarantuje nieograniczony dostęp do wody bez konieczności wymiany butli, zakupów wody w butelkach plastikowych i magazynowania jej zapasów. Od 2020 roku firma odbierająca odpady rozlicza gminę z każdej tony wyprodukowanych śmieci. Mniejsza ilość plastikowych butelek, to jednocześnie mniejsza opłata za odbiór odpadów w urzędzie gminy i placówkach szkolnych.

   Dostawca w ramach umowy z gminą zobowiązany jest do regularnych przeglądów dystrybutorów, wymiany filtrów i ewentualnych napraw wszelkich usterek.  System wykorzystuje ekologiczne filtry, a woda będzie okresowo kontrolowana.

   – Woda, zwłaszcza ta dobrej jakości jest ważnym składnikiem diety. Dając uczniom bezpłatny dostęp do takiej wody promujemy jednocześnie jej spożywanie i zmniejszamy prawdopodobieństwo zakupu  i spożywania kolorowej, gazowanej wody z mnóstwem konserwantów, która zwiększa ryzyko otyłości. Dla uczniów i rodziców jest to wygodne rozwiązanie. Uczniowie nie będą mogli korzystać z plastikowych kubków. Będziemy zachęcać rodziców by wyposażali dzieci w butelki czy bidony, które będą mogły wykorzystać wielokrotnie. Tym samym rodzice zaoszczędzą na kupowaniu codziennie wody dla swoich dzieci, a przy okazji pomogą w ograniczeniu ilości plastiku – mówi wójt Jakub Czarnota.

   Dystrybutory WATERPOINT zostały zamontowane w Urzędzie Gminy Łańcut, Szkole Podstawowej w Albigowej, Szkole Podstawowej w Handzlówce, Zespole Szkół w Cierpiszu, Szkole Podstawowej w Kraczkowej, Szkole Podstawowej w Soninie, Szkole Podstawowej w Wysokiej, Zespole Szkół w Głuchowie oraz Zespole Szkół w Kosinie.

UG Łańcut

 

Post Author: Adam Kunysz