Z działalności Dziennego Domu Opieki dla Seniorów

   Już ponad rok prowadzi działalność Dzienny Dom Opieki dla Seniorów w Łańcucie, który od kilku miesięcy zaprasza do swojej siedziby przy ul. Podzwierzyniec 74A, obok filii MDK Łańcut-Podzwierzyniec. Od stycznia 2020 r., na parterze tego budynku przyjmują pacjentów w gabinetach lekarze rodzinni i pobierane są badania do laboratorium. Wszystkie te działania realizowane są przez powiatowe „Centrum Medyczne w Łańcucie” sp. z o.o.

Reklama

   Obecnie są wolne miejsca, dlatego zapraszamy zainteresowanych seniorów, którzy złożą wniosek i spełnią kryteria m.in.: ukończone 65 lat i posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Seniorzy przez pięć dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku, przez osiem godzin dziennie mogą wspólnie ze sobą spędzać czas i korzystać z atrakcyjnej oferty. Dzienny Dom Opieki dla Seniorów zapewnia posiłki (śniadania i obiady), podopieczni objęci są specjalistyczną opieką terapeutyczną (psycholog, logopeda, pedagog, prawnik) i rehabilitacyjną. Biorą udział w zajęciach artystycznych, edukacyjnych, społeczno-kulturowych oraz sportowo-rekreacyjnych, które są dostosowane do ich możliwości, pozytywnie wpływają na poprawę samodzielności oraz aktywizację fizyczną i społeczną. Z tej zorganizowanej przez Centrum Medyczne w Łańcucie formy wsparcia może korzystać grupa 24 seniorów.

   W okresie Bożego Narodzenia i początku Nowego 2020 Roku pracownicy i podopieczni Dziennego Domu Opieki dla Seniorów w Łańcucie dołożyli wielu starań, by ten wyjątkowy czas przebiegał w miłej, świątecznej i rodzinnej atmosferze. Okres przed Narodzeniem Pańskim obfitował w liczne ciekawe wydarzenia. Był to czas wzmożonej pracy nad przygotowaniem pięknych bożonarodzeniowych dekoracji. W tematykę świątecznych przygotowań wprowadzili pracownicy Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, którzy przygotowali dla seniorów warsztaty ceramiczne a także warsztaty z robienia kartki świątecznej. Poprzedziła je interesująca „Krótka historia pewnej kartki świątecznej”. Podczas codziennych zajęć seniorzy aktywnie i z ogromnym zaangażowaniem tworzyli piękne dekoracje na choinkę. Niespodzianką okazała się wizyta Świętego Mikołaja, który przybył do naszych podopiecznych i obdarował ich drobnymi upominkami. Największą radość seniorom sprawiło wspólne ubieranie choinki. Wszystko to było elementem przygotowań do najważniejszego spotkania, czyli wspólnej Wigilii. Ta uroczysta i wzruszająca chwila, spędzona w kameralnym gronie, przepełniona była serdecznością i życzliwością. Zgodnie z tradycją seniorzy połamali się opłatkiem i złożyli sobie świąteczne życzenia. Nie zabrakło również tradycyjnych dań wigilijnych i wspólnego kolędowania. W tak wyjątkowym nastroju, seniorzy powrócili do swoich rodzin.

   Po przerwie świątecznej seniorzy spotkali się, aby w wesołej i radosnej atmosferze pożegnać mijający rok. Sylwestrowe spotkanie pełne było zabaw. Nie zabrakło tańców a na twarzach naszych podopiecznych pojawiły się karnawałowe maski i śmieszne okulary. W takiej radosnej atmosferze świętowaliśmy Nowy 2020 Rok, który z pewnością przyniesie nam kolejne miłe, wspólnie spędzone chwile.

   „Centrum Medyczne w Łańcucie” sp. z o.o. realizuje projekt pn.: Poprawa jakości życia osób starszych i niesamodzielnych poprzez działalność Dziennego Domu Opieki dla Seniorów w Łańcucie” dofinansowany poprzez Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie w ramach osi  VIII Integracja społeczna, działania 8.3 Zwiększenie dostępu do usług społecznych i zdrowotnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.
  Dziękujemy Zarządowi Centrum Medycznego w Łańcucie, opiekunkom oraz całemu zespołowi terapeutycznemu za codzienny trud włożony w działalność ośrodka, który pozwala w sposób wyjątkowy przeżywać wspólnie ważne wydarzenia i jest miejscem, gdzie wszyscy czują się potrzebni i mogą angażować się w ciekawe przedsięwzięcia.

Koordynator projektu
AGNIESZKA  CIEŚLICKA

  

Post Author: Adam Kunysz