Wizyta przedstawicieli United States Holocaust Memorial Museum w Muzeum Polaków Ratujących Żydów

   28 stycznia br, w Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej odbyła się wyjątkowa wizyta przedstawicieli United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie. Wśród znamienitych  gości obecna była dyrektor Sara J. Bloomfield, członkowie Zarządu z rodzinami, a także wolontariuszka muzeum, ocalała z Holokaustu pani Irene Weiss wraz z córką.

Reklama

   Gości powitała dyrektor Anna Stróż-Pawłowska. Towarzyszyli jej reprezentujący Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego –  Mateusz WernerJan Sołek. Po oddaniu hołdu ofiarom Zagłady i ich anonimowym wspomożycielom na dziedzińcu przed Muzeum goście zwiedzili ekspozycję stałą z dużym zainteresowaniem, zadając wiele pytań i dzieląc się swoimi refleksjami. Padło wiele pozytywnych uwag. Goście podkreślali przede wszystkim potencjał Muzeum wynikający z zakorzenienia w lokalnej historii i z zaangażowania zespołu Muzeum.

   Muzeum Polaków Ratujących Żydów jest jednym z przystanków na trasie amerykańskiej delegacji, której przyjazd do Polski związany był z 75. Rocznicą Wyzwolenia Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz. Cieszy, że w programie wizyty studyjnej uwzględniono Muzeum Polaków Ratujących Żydów. Wtorkowe spotkanie z przedstawicielami USHMM to swego rodzaju rewizyta. Dokładnie rok temu pracownicy Muzeum w Markowej mieli okazję odwiedzić Muzeum w Waszyngtonie i zaprezentować tam działalność markowskiej placówki.

Fot. MZ/ MPRŻ

 

Post Author: Adam Kunysz