W tegorocznej 6. edycji kosińskich zapustów udział wzięło 20 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu łańcuckiego.Zapusty to ostatnie dni karnawału, zaczynające się w tłusty czwartek, a kończące zawsze we wtorek przed środą popielcową.
– Tradycja nakazywała świętowanie tego dnia, ponieważ było to dobrą wróżbą na cały rok, dlatego Koło Gospodyń Wiejskich w Kosinie chce podtrzymać tę tradycję i każdego roku organizujemy spotkanie, by świętować ten staropolski zwyczaj – mówi Anna Uchman, członkini Koła.
Tegorocznym zapustom towarzyszyła róża karnawałowa – tradycyjne polskie chrupkie ciasto o kształcie przypominającym kwiat róży.
Przygotowane przez Koła Gospodyń róże były pięknie wysmażone i przyozdobione, a ich walory smakowe oceniła komisja konkursowa. Nagrodę wójta gminy Łańcut otrzymało KGW Łańcut Przedmieście. Drugie miejsce przypadło gospodyniom tego wydarzenia, natomiast trzecie miejsce Kołu Gospodyń z Tarnawki. Każde z Kół otrzymało pamiątkowy dyplom za udział w zapustach.
W związku z tym, że śpiew i taniec był i jest nieodłącznym elementem dobrej zabawy, dlatego kosińskie zapusty uświetniły zespoły: „Teatrzyk Dziecięcy”, działający przy Zespole Szkół w Kosinie, zespół wokalny „Trio” oraz Zespół Tańca Nowoczesnego z Rogóżna, a także kosiński Zespół Śpiewaczy, który po kilku latach przerwy, w związku z zapustami reaktywował swoją działalność.
Fot.BERNADETA BRÓŻ