Rekonstrukcje ubiorów dziecięcych od XVII do XIX wieku – wystawa w Muzeum-Zamku

   Wczoraj, 28. Lutego br. w Muzeum-Zamku w Łańcucie odbył się wernisaż wystawy pt. „Rekonstrukcje ubiorów dziecięcych od XVII do XIX wieku”. To  już kolejna ekspozycja przygotowana przez Dział Edukacji Muzealnej z myślą o turystach, którzy wraz z otwarciem na początku lutego muzealnych wnętrz, coraz liczniej je odwiedzają.

Reklama

   Uczestnicy wernisażu mieli okazję wysłuchać interesującego wykładu “O rekonstrukcji historycznej – na podstawie kopii XVIII w. czepka ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie”, który w Sali Balowej  wygłosiła  Elżbieta Dunin-Wąsowicz, od wielu lat zajmująca się badaniem i rekonstrukcją historyczną ubiorów oraz popularyzacją wiedzy o tajnikach tej dziedziny. Ona też przygotowała stylizację 30 prezentowanych eksponatów.

   Wystawione w reprezentacyjnych wnętrzach  Zamku ubiory przyjechały do Łańcuta z Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie i są one efektem  czwartej edycji programu rekonstrukcji historycznej zatytułowanego „Wilanów dla Młodych Talentów”. organizowanego przez tamtejsze Muzeum, adresowanego do miłośników krawiectwa historycznego. 

   – Naszą wystawę chcemy udostępnić nie tylko turystom, ale również dzieciom i młodzieży szkolnej  – informuje kustosz Edyta Kucaba-Łyszczek, kierownik Działu Edukacji Muzealnej.  Przygotowaliśmy specjalny program  edukacyjny  pt. „Mały świat”. Uczestniczący w muzealnych lekcjach uczniowie  będą mogli obejrzeć i poznać  żupaniki, sukieneczki, gorseciki, maleńkie mitenki, czepeczki, wamsy i szustakory. Cena biletu na wystawę wynosi odpowiednio 5 zł dla osoby dorosłej i 3 zł dla dzieci i młodzieży.

   Wystawa w łańcuckim Muzeum czynna będzie do 26. kwietnia br.

(A.K.)

Fot. Adam Kunysz

 

 

Post Author: Adam Kunysz