Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką Pamiętajmy razem!

   Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką ustanowiono z inicjatywy Prezydenta RP w 2018 roku, wyznaczając datę obchodów na 24 marca. Co roku w tym dniu podejmowanych jest szereg inicjatyw upamiętniających tych, którzy z narażeniem życia pomagali ludności żydowskiej, skazanej przez niemieckiego okupanta na zagładę. Dla Muzeum Polaków Ratujących Żydów jest to dzień szczególny, gdyż ustanowiono go w rocznicę tragicznej śmierci patronów Muzeum – Rodziny Ulmów z Markowej.

Reklama

   W zaistniałej sytuacji zagrożenia epidemiologicznego konieczne stało się odwołanie tegorocznych uroczystych obchodów, organizowanych przez Muzeum w Markowej. W poczuciu misji i świadomości wagi tego święta, nie rezygnujemy jednak zupełnie z upamiętnienia bohaterów. Na tę okazję przygotowany został spot promujący tematykę Polaków ratujących Żydów i poświęcone im Muzeum w Markowej. Do 24 marca br. będzie on wyświetlany w pociągach PolRegio, jak również w Porcie Lotniczym Rzeszów – Jasionka. Dodatkowo, pasażerowie Polskich Linii Lotniczych LOT mogą przeczytać o Muzeum w marcowym wydaniu magazynu pokładowego„Kaleidoscope”, a także wywiad z dyrektor dr Anną Stróż-Pawłowską w kwietniowym wydaniu tego czasopisma.

   24 marca br. w przestrzeni wirtualnej, w tym w mediach społecznościowych, odbędzie się premiera nowej wystawy „Czy można im było w tej samotności pomóc?/ Was there any way to help them in this desolation?”, poświęconej pomocy Żydom w okupowanej Polsce. Już teraz, natomiast, w mediach społecznościowych Muzeum trwa kampania edukacyjno-popularyzacyjna, przypominająca losy Polaków pomagających Żydom w czasie Holokaustu, w tym tragiczną historię Rodziny Ulmów z Markowej oraz ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Goldmanów, zamordowanych przez niemieckich żandarmów 24 marca 1944 roku.

   W ramach tej kampanii zaprezentowane zostaną biogramy kolejnych podkarpackich Sprawiedliwych, do których Muzeum dotarło w swoich badaniach, i których nazwiska miały zostać odsłonięte na muzealnej Ścianie Pamięci podczas tegorocznych obchodów 24 marca. Wspomniane inicjatywy to tylko kilka z propozycji, które Muzeum w Markowej przygotowało w związku z Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Zachęcamy do włączenia się w obchody i wsparcia naszych starań. Wspólnie sprawmy, by przekaz o polskich Sprawiedliwych dotarł do jak najszerszego grona odbiorców! Pamiętajmy razem!

info: Muzeum Polaków Ratujących Żydów  im Rodziny Ulmów w Markowej

Fot. Adam Kunysz

Post Author: Adam Kunysz