Uważajmy na oszustów w sieci

 

   W związku z rozprzestrzenianiem się pandemii koronawirusa częściej robimy zakupy w Internecie. Niestety w sieci zwiększyła się również aktywność oszustów, którzy wykorzystując różne sposoby próbują przejąć nasze pieniądze.

Reklama

   Łańcuccy policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność podczas robienia zakupów i płatności przez Internet. Funkcjonariusze odbierają zgłoszenia od osób, które pomimo zapłaty nie otrzymały zamówionego towaru. W ostatnim czasie ofiarą oszustów padły osoby kupujące konsole do gier, narzędzia oraz materiały ogrodnicze i budowlane. Poszkodowani stracili od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych.

   Ponad tysiąc złotych straciła natomiast mieszkanka gminy Łańcut, która padła ofiarą oszustwa SMS-owego. Kobieta na telefon komórkowy dostała informację o konieczności dopłaty niewielkiej kwoty za dostarczenie opłaconej już paczki. Klikając w link, zawarty w wiadomości, kobieta została przekierowana na fałszywą stronę firmy kurierskiej. Stamtąd natomiast na stronę płatności elektronicznej. Kobieta wykonała przelew. Okazało się jednak, że transakcja opiewała nie na kilkadziesiąt groszy, a na ponad tysiąc złotych.

   Policjanci po raz kolejny apelują, aby kupując przez Internet zachować zdrowy rozsądek i nie dać się ponieść emocjom związanym z tzw. okazją cenową. Jednocześnie pamiętajmy, aby weryfikować wiadomości z informacją o konieczności zapłaty lub dopłaty niewielkiej kwoty. Przed wykonaniem przelewu potwierdźmy tożsamość nadawcy oraz konieczność zapłaty za usługę czy rachunek. Sprawdźmy też zatwierdzaną kwotę do zapłaty oraz adres strony, z której wykonujemy płatności elektroniczne.

KPP Łańcut

Post Author: Adam Kunysz