Ruszają prace remontowe. Gmina Łańcut uruchomi dwa żłobki

Po długim weekendzie majowym rozpoczynają się prace w byłych przedszkolach w Kosinie oraz Kraczkowej. W obu obiektach jeszcze w tym roku zaczną funkcjonować żłobki. 30 kwietnia br. w godzinach popołudniowych wójt Gminy Łańcut Jakub Czarnota podpisał umowę z wykonawcą na realizację obu zadań.

Reklama

Na realizacje inwestycji gmina pozyskała dofinansowanie z  programu “Maluch +” w wysokości 1,2 mln zł oraz z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego  w kwocie blisko 1 mln zł (żłobek w Kosinie).

Wyłoniona w drodze przetargu Firma Budowlana REMBISZ wykona prace do końca października 2020 r. Zadanie realizowane jest w formule zaprojektuj-wybuduj. Do czynności wykonawcy należeć będzie więc opracowanie projektu przebudowy, uzyskanie niezbędnych pozwoleń, wykonanie prac budowlanych oraz dostarczenie wyposażenia. Firma zobowiązała się wykonać zamówienie dla obu miejscowości za niecałe 1,5 mln zł.

–  W Kraczkowej powstanie żłobek dla 20 dzieci. Wykonane zostaną prace konstrukcyjne i murowe. Przebudowane będą ściany wewnętrzne w celu wydzielenia niezbędnych pomieszczeń, wykonane nowe otwory drzwiowe, ścianki działowe, posadzki, wymieniona stolarka. Pomieszczenia zostaną  dostosowanie do wymogów sanitarnych i przeciwpożarowych oraz poprawiona zostanie funkcjonalność budynku – mówi wójt Jakub Czarnota.  Ponadto zagospodarowany zostanie teren wokół budynku  m.in. plac zabaw, ogrodzenie, chodniki oraz nowe nasadzenia. Wykonawca dostarczy także wyposażenie m.in. szafki, leżaki, łóżeczka, krzesełka, stoliki, wykładziny, akcesoria łazienkowe.

Podobnie będą wyglądać prace w Kosinie, gdzie będzie utworzony żłobek dla 17 dzieci. Przy tym obiekcie nie będzie potrzeby wykonywać zagospodarowania terenu, ponieważ w pobliżu znajduje się park.

Obecna przy podpisywaniu umowy radna Joanna Murias podkreśliła, że żłobek jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie rodziców na rozwój opieki dla najmłodszych.  – Wielu młodych rodziców z naszej miejscowości pracuje w Rzeszowie, często w rozmowach podkreślają, że żłobek jest bardzo potrzebny – mówi  Joanna Murias.

Radna Ewa Rejman – Dziok zwróciła uwagę na to, że żłobek powinien być też miejscem, które zapewnia nie tylko opiekę, ale również rozwój najmłodszym. – Ważne będzie dobranie odpowiedniego personelu. Czasu na zorganizowanie żłobków nie mamy zbyt wiele, ale mam nadzieję, że wszystko się nam uda – podkreśla Ewa Rejman- Dziok.

Przy podpisywaniu umowy obecny był również gospodarz wsi Łukasz Techman.

Gmina Łańcut

Post Author: Adam Kunysz