Niszczą parkowe ławki

   Dzięki staraniom dyrekcji Muzeum-Zamku kosztem wielu milionów złotych odrestaurowany został łańcucki park. Zakończone w minionym roku prace remontowo-konserwatorskie obejmowały m.in.:  zabytkowe fortyfikacje, tzw. małą architekturę parkową, most południowy, ogrodzenie zewnętrzne wraz z bramami. Większość prac sfinansowana została w ramach unijnej dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wsparcia udzielił także samorząd województwa podkarpackiego i budżet państwa.

Reklama

   W ponad 30-hektarowym parku ok. 3 ha stanowią alejki. Przez wiele lat nieremontowane znajdowały się w bardzo złym stanie. W ramach rewitalizacji przywrócono stary ich układ z ok. 1930 roku. Powstały więc nowe ciągi komunikacyjne w tzw. parku zewnętrznym. Wszystkie alejki otrzymały trwałą nawierzchnię, ustawiono ławki i kosze na śmieci.

   Turyści odwiedzający miasto  i mieszkańcy Łańcuta nie kryli zadowolenia z tak pieczołowicie odrestaurowanych alejek. Jednak znaleźli się i tacy, którzy zapewne po osłoną nocy, zdążyli już zniszczyć część ławek wyrywając i łamiąc ich drewniane konstrukcje. Ponieważ w parku zainstalowany jest monitoring, należy sądzić, że wcześniej czy później wandale zostaną namierzeni i odpowiednio ukarani.

(A.K.)

Fot. Adam Kunysz

Post Author: Adam Kunysz