Zakupy internetowe – nie daj się oszukać

   Łańcuccy policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność przy robieniu zakupów przez internet. Od początku tygodnia do łańcuckiej komendy zgłosiło się już osiem osób, które pomimo zapłaty, nie otrzymały zamówionego towaru.

   Do łańcuckiej komendy coraz częściej zgłaszają się osoby, które zostały oszukane podczas internetowych zakupów. Najczęściej ofiarą oszustów padają osoby kupujące telefony komórkowe, artykuły dziecięce, odzież czy obuwie. Jedno ze zgłoszeń dotyczyło także oszustwa przy wpłacie kilku tysięcy zaliczki na zakup samochodu.

Reklama

   Mechanizm takich przestępstw jest zazwyczaj podobny. Ktoś wystawia na sprzedaż rzekomo posiadany towar, inkasuje od kupującego pieniądze, czasami przesyła paczkę, w której znajduje się bezwartościowy produkt i kontakt z nim się urywa. Większość pokrzywdzonych, skuszonych atrakcyjną ceną towaru, płaci „z góry” pełną należności lub sporą zaliczkę i w ten sposób traci pieniądze.

   Policjanci apelują, aby kupując przez internet zachować zdrowy rozsądek, nie dać się ponieść emocjom związanym z tzw. okazją cenową oraz zachować przynajmniej podstawowe środki ostrożności:

  • korzystajmy ze znanych i sprawdzonych sklepów czy portali internetowych – takich, które zapewniają ubezpieczenie dokonywanych przez nas transakcji, lub proponują nam zakupy z wykorzystaniem programów ochrony kupujących, wówczas w przypadku oszustwa na naszą szkodę możemy starać się o zwrot poniesionych strat,
  • sprawdzajmy rzetelność i wiarygodność kontrahenta – oceny sprzedających, opinie, punkty, komentarze,
  • preferujmy odbiór osobisty zamówionego towaru, przesyłką kurierską pobraniową z możliwością sprawdzenia jej zawartości,
  • nie dajmy się zwieść nierealnym promocjom – często atrakcyjna, niska cena jest podstawowym “chwytem” wykorzystywanym przez oszustów,
  • zachowajmy wszystkie dokumenty związane z transakcją (dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, itp.) przy ewentualnym zgłoszeniu przestępstwa, ułatwi to wykrycie jego sprawcy.

KPP Łańcut

 

Post Author: Adam Kunysz