Danuta Pelc i jej zaczarowany świat lalek porcelanowych. Wystawa w galerii MDK

   W Galerii Miejskiego Domu Kultury  otwarto dzisiaj wyjątkową wystawę zatytułowaną „Zaczarowany świat lalek porcelanowych”. Jej autorką jest Danuta Pelc – artystka, która projektując i szyjąc wspaniałe stroje, daje lalkom drugie życie.  

Reklama

   Z uwagi na sytuację epidemiologiczną tym razem nie zorganizowano wernisażu, ale w uroczystym otwarciu wystawy – oprócz autorki i jej męża – wzięli udział: burmistrz miasta Rafał Kumek, dyrektor Miejskiego Domu Kultury Andrzej Piechowski i kierownik artystyczny tej instytucji Adam Opałka.

   Danuta Pelc w swojej kolekcji posiada ponad 100 egzemplarzy własnoręcznie przerobionych lalek. Swoją pasję do mody oraz umiejętność projektowania i szycia wszelkiego rodzaju strojów przenosi na lalki, inspirując się w tej twórczości filmem, literaturą dziecięcą i młodzieżową oraz kulturą narodową. Modą interesowała się od dawna, szukała własnego stylu, dobierając oryginalne ubiory i materiały, z których tworzyła swoją wizję kreacji. Jej pasja do metamorfozy porcelanowych lalek zaczęła się niespodziewanie. Trzy lata temu ujrzała lalkę o ciekawej twarzy i od razu oczyma wyobraźni widziała ją ubraną wg. własnego pomysłu.

   To właśnie w ten sposób powstały lalki bohaterów filmowych (Kapitan Jack Sparrow – „Piraci z Karaibów”, Lyra – „Złoty kompas”, Harry Potter, Królewna Śnieżka, Syrena), lalki egzotyczne (Hinduska, Japonka, Rosjanka), lalki świąteczne (anioły). Pani Danuta rozpoczyna metamorfozę lalek od stylizacji ubioru, dopasowując buty torebkę, biżuterię. Z natury będąc estetką skupia się na dopasowaniu detali stroju, fryzury i makijażu aby współgrały ze sobą, nadając jednocześnie lalkom nowy wizerunek oraz „osobowość”. Każda ma swoją historię wzbogaconą o zdjęcia z przed przemiany i po metamorfozie oraz zdjęcia ilustrujące etapy pracy nad projektem.

    Wokół lalek powstaje również zaczarowany świat, w którym się odnajdują. Lalki te mogą stanowić element wystroju dowolnego wnętrza, w tym pokoju dziecka lub wypełnić kolekcję. Tworzenie lalek stało się wielką pasją, której autorka poświęca swój wolny czas, gdyż nadaje ona sens jej życiu i pozytywnie ją nastraja. Autorka otacza się ludźmi o podobnych zainteresowaniach, dzieląc się z nimi  swoim doświadczeniem. Stanowi to dla niej motywację do dalszych poszukiwań artystycznych.

  Tę niecodzienną wystawę można obejrzeć od poniedziałku do piątku, w godzinach pracy MDK w Łańcucie.

Elwira Piekło

Fot. Edward Soński i Urszula Opałka

 

 

Post Author: Adam Kunysz