Uważajmy na oszustów oferujących usługi telekomunikacyjne

 

Policja przestrzega przed oszustami, którzy podszywając się pod przedstawicieli aktualnego operatora usług telekomunikacyjnych, próbują wyłudzić nasze dane osobowe.

Reklama

Tylko w ciągu ostatniego tygodnia policjanci dostali kilka zgłoszeń o dziwnych telefonach do łańcuckich seniorów. Mechanizm działania sprawców był podobny. Na telefon stacjonarny dzwoniły osoby podszywające się pod przedstawicieli aktualnego operatora usług telekomunikacyjnych. Konsultanci oferowali obniżkę abonamentu, lepsze łącze lub nowy telefon stacjonarny. Jednocześnie prosili o padanie takich danych jak: imię, nazwisko, data urodzenia, adres oraz numer i seria dowodu osobistego, a po ich uzyskaniu kończyli połączenie. 

Pozyskane w ten sposób informacje oszuści mogą wykorzystać w różny sposób, np. aby wyłudzić na nasze dane kredyt przez Internet. Dlatego przy przekazywaniu komukolwiek danych osobowych zachowajmy szczególną ostrożność. Pamiętajmy również, że aktualny operator usług telekomunikacyjnych ma już nasze pełne dane osobowe w systemie i przy propozycji przedłużania umowy, może co najwyżej poprosić nas o ich potwierdzenie. Natomiast prośba konsultanta o przekazanie naszych pełnych danych wraz z numerem i serią dowodu osobistego zawsze powinna wzbudzić w nas dodatkową czujność.  

KPP Łańcut

Fot. pixabay

 

Post Author: Adam Kunysz