Samorządowcy sadzili drzewka

   Z okazji święta Polskiego Samorządu Terytorialnego w Łańcuckim Parku Angielskim przy MDK łańcuccy samorządowcy ufundowali i posadzili symboliczne drzewa zgodnie z planem zagospodarowania terenu wokół Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie.

Reklama

    30 lat temu, 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze po II wojnie światowej w pełni wolne wybory samorządowe w Polsce. Dzień wcześniej weszła w życie ustawa o samorządzie gminnym, uchwalona 8 marca 1990 r., która zmieniła polską rzeczywistość, przywracając Polakom prawo współdecydowania o swoich lokalnych, a następnie regionalnych wspólnotach.

   Tamte wydarzenia zapoczątkowały kluczową reformę funkcjonowania państwa, która doprowadziła do decentralizacji władzy publicznej. To wtedy wyodrębniono nowe wspólnoty samorządowe, którym przekazano kompetencje do realizacji zadań ważnych dla lokalnych społeczności. Bez wątpienia rozpoczął się wówczas proces gruntownej przebudowy Rzeczpospolitej Polski.

   Symboliczne sadzenie odbyło się po posiedzeniu XXVII Sesji Rady Miasta Łańcuta VIII Kadencji. Drzewka sadzili radni  oraz przedstawiciele instytucji i urzędów działających w mieście.

MDK

Zdjęcia: Edward Soński

Post Author: Adam Kunysz