Uroczysta premiera filmu “Papa Georgiou”

   Jest malarzem wszechstronnie utalentowanym, ma wielkie doświadczenie artystyczne. Spod jego ręki wyszło wiele ilustracji do książek, wystawiał swoje prace m. in. w Polsce, Anglii, Gruzji, Bułgarii, Słowacji, na Ukrainie i w Rosji. Jerzy Szerstobitow – bo o nim mowa – jest   wspaniałym człowiekiem, od którego można się uczyć nie tylko malarstwa. Przez sztukę, “która nie zna granic” jest otwarty na życie ludzi, a poprzez swoją wrażliwość i emocjonalność tworzy to co czuje.

Reklama

   W sobotni wieczór,  3. października br. w Sali Widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie miała miejsce uroczysta premiera filmu, ukazującego życie i dorobek artystyczny Jerzego Szerstobitowa pt. “Papa Georgiou”.  Artysta urodził się w Kijowie. Tam uczył się malarstwa i grafiki w Technikum Plastycznym, a następnie w Kijowskiej Akademii Sztuk Pięknych, którą ukończył w w 1985 roku. Przez kilka lat był  głównym plastykiem w kijowskiej Telewizji KTTPP.  Od 1991 roku bohater filmu przebywa w Polsce.  Początkowo zawodowo i twórczo związany był z Krakowem, Ojcowem i Pieskową Skałą. Później trafił na Podkarpacie, obecnie mieszka i tworzy w Łańcucie.

   W filmie oprócz jego bohatera, który w sposób niezwykle barwny opowiada o sobie i swojej twórczości, występują także przyjaciele i znajomi artysty, a także jego uczniowie. Autorzy filmu pokazują go m. in. podczas pracy przy sztaludze w Krakowie i w Łańcucie, gdzie utrwala na płótnach charakterystyczne zabytki jego ulubionych miejsc. W przyszłości – jak mówi – chciałby tworzyć ikony, które byłyby ozdobą nie tylko świątyń, ale także mieszkań i prywatnych galerii

   W filmie zrealizowanym przez TV Łańcut, oprócz głównego bohatera J. Szertobitowa, wystąpili: Jarosław Giemza, Marzena Kowalska, Marta Zakrzeńska- Kwarciak, Edward Jacek Kwarciak i Dawid Seniw. Koordynatorem projektu była Katarzyna Sokolik, a opiekę merytoryczną sprawowali pracownicy MDK: Sylwia Markowicz-Hołub, Małgorzata Boćkowska, Katarzyna Sokolik i Elwira Piekło.  Autorem scenariusza i reżyserem jest Kornel Pieńko, a zdjęć – Piotr Dubiel, który także zmontował poszczególne sekwencje filmu i oprawił go muzycznie.

   Film powstał z inicjatywy dyrektora Miejskiego Domu Kultury Andrzeja Piechowskiego, a sfinansowany został ze środków Fundacji Orlen – Dar Serca w ramach programu “Moje Miejsce na Ziemi” edycja 2/2019.

   Uczestniczący w premierowym pokazie burmistrz miasta Rafał Kumek złożył serdeczne gratulacje artyście oraz podziękował wszystkim zaangażowanym w  realizację tego pięknego obrazu, który przybliżył postać  niezwykle utalentowanego człowieka, bez reszty oddanego swojej pasji tworzenia pięknych dzieł sztuki.

   Premierowe spotkanie prowadził Adam Opałka – kierownik artystyczny MDK.  Premierze  towarzyszy wystawa malarstwa Jerzego Szerstobitowa w foyer MDK.

Tekst i zdjęcia: ADAM  KUNYSZ

 

 

 

 

Post Author: Adam Kunysz