Czy wiem, co jem? Spotkanie seniorów z dietetykiem

   „Czy wiem, co jem?” to nie tylko niezwykle istotne pytanie dzisiejszych czasów, ale także temat kolejnych zajęć z cyklu „spotkanie z dietetykiem” – Weroniką Witek z Gabinetu Dietetycznego Projekt Zdrowie Łańcut, które odbyło się 30 września w Świetlicy MDK na Przedmieściu. Wykład był pierwszym realizowanym w ramach projektu „Aktywny senior” trwającego od maja 2020 roku.

Reklama

   Rola składników pokarmowych oraz zasady racjonalnego żywienia, o których była mowa podczas  wykładu stanowią wstęp do szerszych zagadnień z zakresu żywności i żywienia osób starszych, które będą poruszane na kolejnych zajęciach. Zajęcia rozpoczęły się od krótkiej charakterystyki podstawowych problemów żywieniowych XXI – wieku, z którymi borykają się zarówno starsi jak i młodsi. Wiele zaburzeń rozwojowych i schorzeń wieku dojrzałego jest rezultatem wadliwego, niedoborowego lub nadmiernego i jednostronnego żywienia. Potwierdzeniem jest dawne chińskie powiedzenie: „niezależnie od tego, kto był ojcem choroby, zła dieta była na pewno jej matką”. Pewnym jest, że tylko urozmaicone pożywienie dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych, albowiem brak jest takiego produktu, który zawierałby wszystkie niezbędne składniki w odpowiednich dla organizmu ilościach. Do planowania codziennego jadłospisu warto wybierać produkty niskokaloryczne, bogate w błonnik oraz witaminy i składniki mineralne. Aby zapewnić ich spożycie w odpowiednich ilościach, należy w codziennej racji pokarmowej uwzględnić produkty spożywcze z 5 grup zawartych w Piramidzie Zdrowia.

   W następnej kolejności uczestnicy dowiedzieli się, jakie są najczęściej popełniane błędy żywieniowe oraz poznali sposoby, aby ich uniknąć np. jak zaplanować regularne spożycie posiłków, jak urozmaicić swój jadłospis, co wybierać zamiast wysoko przetworzonej żywności. Dietetyk zaproponowała zamienniki niezdrowych posiłków pokazując różnice nie tylko w wartości energetycznej, ale także w zawartości poszczególnych witamin i składników mineralnych. Po zakończeniu części  merytorycznej wywiązała się owocna dyskusja, Seniorzy zadawali mnóstwo pytań i przedstawiali swoje pomysły zdrowych zamienników.

ZOFIA  FOŁTA

Post Author: Adam Kunysz