Pamiętajmy o odblaskach

   Pieszy, który porusza się po drodze bez odblasków, zarówno po zmierzchu, jak i wczesnym rankiem, jest dla kierowcy mało widoczny. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo. Nośmy odblaski, bądźmy widoczni.

   Funkcjonariusze przestrzegają – pieszy, który porusza się po drodze po zmierzchu bez odblasków jest mało widoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć taką osobę dopiero z odległości około 20 metrów. Natomiast, jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go z odległości nawet 150 metrów. Nośmy elementy odblaskowe na rękawach kurtek, przy kieszeniach i na plecach. Ważne jest by odblask był widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Nawet najdrobniejszy element odblaskowy: smycz do kluczy, czy zawieszka – sprawia, że jesteśmy lepiej widoczni. 

Reklama

   Policjanci apelują! Jesień, to czas, kiedy niechronieni uczestnicy ruchu drogowego stają się mniej widoczni dla kierujących pojazdami, choćby z powodu wcześniej zapadającego zmroku. Elementy odblaskowe pozwalają dostrzec osobę noszącą je z dalszej odległości, co znacznie zwiększa szansę na wcześniejsze zareagowanie na zagrożenie.

Tekst i fot. KPP Łańcut

Post Author: Adam Kunysz