Uważajmy na oszustów podszywających się pod pracowników banków

   Łańcuccy policjanci przestrzegają przed telefonami od osób podszywających się pod pracowników banków. Oszuści informują o nieautoryzowanej transakcji, prosząc jednocześnie o zainstalowaniu w telefonie aplikacji związanych z obsługą konta.

  W piątek ofiarą fałszywego konsultanta padła mieszkanka naszego powiatu. Kobieta odebrała telefon z numeru wskazującego na bankową infolinią. Osoba przedstawiająca się jako pracownica banku, poinformowała ją o nieautoryzowanej transakcji. Oszustka poprosiła jednocześnie o zainstalowanie w telefonie dwóch aplikacji, które miały zablokować niechciany przelew. 

Reklama

   Rozmowa z fałszywą konsultantką trwała ponad pół godziny. W tym czasie oszustka krok po kroku tłumaczyła kobiecie jak zainstalować aplikacje związane z obsługą konta i jakich udzielić w nich „zgód” i „pozwoleń”.  Po zakończonej rozmowie okazało się, że z konta pokrzywdzonej zniknęło kilka tysięcy złotych, a zainstalowane aplikacje służyły do zdalnej obsługi telefonu poprzez komputer.

   Policja po raz kolejny przypomina, aby zachować czujność w rozmowach z różnego typu „konsultantami”. Zawsze starajmy się zweryfikować tożsamość rozmówcy, a w razie jakichkolwiek wątpliwości przerwijmy rozmowę. Pamiętajmy również, że pracownik banku nigdy nie poprosi nas o zainstalowanie aplikacji, nie będzie się też pytał o login i hasło do logowania do serwisu bankowości internetowej.

KPP Łańcut

 

Post Author: Adam Kunysz