Wernisaż wystawy “Łańcucian drogi do niepodległości”

    W sali wystawowej Miejskiej Biblioteki Publicznej 16. października br. odbył się wernisaż wystawy „Łańcucian drogi do niepodległości”. Wystawa skoncentrowana jest na 4 wątkach historycznych: powstania narodowe (Powstanie Listopadowe, Wiosna Ludów, Powstanie Styczniowe), I wojna światowa, okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wojna polsko-bolszewicka z kluczowym elementem Bitwy Warszawskiej.

Reklama

   Otwarciu wystawy towarzyszyła prelekcja historyka  Joanny Kluz – kustosza Działu Historii Miasta i Regionu Muzeum-Zamku w Łańcucie, która przedstawiła udział Łańcucian we wszystkich tych wydarzeniach oraz samą sytuację w Mieście Łańcut od 1830 r. do 1921 r. Podczas wernisażu grupa rekonstrukcyjna zaprezentowała  mundury  oraz broni z epoki.

   Materiał zdjęciowy ujęty na planszach wystawowych został w większości pozyskany od mieszkańców Łańcuta w ramach prowadzonej kwerendy. Łańcucianie byli bardzo zaangażowani w przygotowania,  a szczególnym wyróżnieniem dla nich był udział w wernisażu.

   Wystawie towarzyszy katalog, który uzupełnia wiedzę zaprezentowaną na wystawie i stanowi trwałą pamiątkę dla mieszkańców oraz materiał dydaktyczny na lekcje historii w szkołach.

AGNIESZKA  KUŹNIAR
Fot. AGNIESZKA  GUŚCIORA

Post Author: Adam Kunysz