Zło dobrem zwyciężaj

   W trzydziestą szóstą rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki (1947-1984), wieczorem 19. października  br. w kościele farnym w Łańcucie,, została wspomniana postawa kapłana, którego motto życiowe brzmiało „zło dobrem zwyciężaj”. W jubileuszowym roku 40-lecia NSZZ „Solidarność” osoby reprezentujące ten związek oddały hołd Kapelanowi „Solidarności”. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią pozostali łączyli się w modlitwie przez Internet.

Reklama

  W imieniu mieszkańców powiatu, pod tablicami upamiętniającymi ks. Jerzego Popiełuszkę zapalili znicze i złożyli kwiaty: Marek Uberman Przewodniczący Rady Powiatu Łańcuckiego, Adam Krzysztoń Starosta Łańcucki i Robert Kochman Sekretarz Powiatu Łańcuckiego. Następnie przedstawiciele samorządu i inni członkowie „Solidarności” poprowadzili modlitwę różańcową z rozważaniami przygotowanymi przez siostrę ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Łańcucie. Później została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny. Na zakończenie, przez obrazem Matki Bożej Szkaplerznej księża poprowadzili modlitwę o ustanie epidemii.

  Ks. Jerzy Popiełuszko w sposób szczególny upominał się o prawa osób pracujących, dawał otuchę i nadzieję w sytuacji, gdy ówczesna władza na żądania ludzi odpowiadała przemocą, zabójstwami, masowymi aresztowaniami i tworzeniem kolejnych obozów internowania. Zapłacił najwyższą cenę. Przez kilka najbliższych dni będzie o tym przypominać okolicznościowa dekoracja z wizerunkiem błogosławionego ks. Popiełuszki, ustawiona w łańcuckiej farze – jak co roku – przez nauczycieli Zespołu Szkół Nr 1 im. Janusza Korczaka w Łańcucie zrzeszonych w oświatowej „Solidarności”.

  Warto przypomnieć, że w 2018 roku Sejm RP uchwalił ustawę ustanawiającą Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Dzień męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki – 19 października jest obchodzony jako święto państwowe upamiętniające osoby duchowne – bohaterów, niezłomnych obrońców wiary i niepodległej Polski.

tekst:ROBERT  KOCHMAN
zdjęcia: BERNADETTA  KOCHMAN

Post Author: Adam Kunysz