Festiwal im. Księcia Władysława Lubomirskiego – koncerty w Sali Balowej Muzeum-Zamku

   Koncertem w Sali Filharmonii Lwowskiej 16. października br. zainaugurowany został po raz trzeci Festiwal  im Księcia Władysława Lubomirskiego. Jest to duże wydarzenie muzyczne na cześć mecenasa  kultury, który przyczynił się  do sukcesu wybitnych artystów: Rubinsteina, Szymanowskiego, Karłowicza i wielu innych.

Reklama

   Kolejne Festiwalowe koncerty odbywać się będą w krakowskim Kościele Franciszkanów, w Centrum Kultury i Sztuki Zamek w Przemyślu, w Domu Pracy Twórczej w Sechnie, Muzeum-Zamku w Łańcucie i (ostatni 5. Listopada) w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

   W ramach łańcuckiej edycji Festiwalu, wczoraj 22 bm. w Sali Balowej Muzeum-Zamku  wystąpiło dwóch znakomitych artystów – pianista Grzegorz Biegas i Viktor Yankovskyi  – śpiewak operowy. Koncert jakże inny  od tych do których  byliśmy przyzwyczajeni, z powodu pandemii koronawirusa, odbył się bez udziału publiczności. Dzięki staraniom organizatorów  cały występ został nagrany przez TV Łańcut. Również trzy kolejne koncerty,  będą retransmitowane w internecie.

Na program wczorajszego koncertu złożyły się utwory: M. Karłowicza, S. Moniuszki, K. Szymanowskiego, J. Stepowyja, D. Siczyńskiego, M. Lysenki i B. Latoszyńskiego.

    Łańcucka edycja Festiwalu zakończy się w niedzielę 25. października. Wystąpi znakomity polski skrzypek – Bartłomiej Nizioł, a towarzyszył mu będzie na fortepianie Michał Francuz. W  programie usłyszymy  sonaty polskie.

Tekst i zdjęcia: ADAM  KUNYSZ

 

Post Author: Adam Kunysz