“Kwiat Paproci” na scenie MDK

We wtorek, 27 listopada, na scenie MDK w Łańcucie mogliśmy podziwiać niezwykły spektakl Teatru im. W. Siemaszkowej – ’’Kwiat Paproci’’ autorstwa Michała Szymaniaka  w reżyserii Martyny Łyko. Jest to z jednej strony widowisko nawiązujące do starej słowiańskiej baśni, z drugiej współczesna historia ujęta w konwencji realizmu magicznego.

Reklama

Kwiat paproci w wierzeniach słowiańskich, mający zakwitać raz w roku w czasie przesilenia letniego, znalazcy miał zapewnić bogactwo i dostatek. Jego poszukiwania stały się stałym elementem obchodów święta Kupały. Główny bohater Jacuś nie chce żyć według przyjętych norm, wybiera własną drogę i chce skorzystać z szansy osiągnięcia sukcesu podsuniętej mu przez los. A jest to droga na skróty, która wiedzie przez ciemny, gęsty las.

Mocno uwspółcześniony tekst, napisany na podstawie wydanego ponad 100 lat temu utworu Ignacego Kraszewskiego, nie został jednak pozbawiony moralizatorskiego charakteru, a cała historia wzrusza i porusza. Tancerze zaproszeni do pracy metodą „damage” z Zespołu Pieśni i Tańca RUDKI z Rzeszowa wychodzą naprzeciw własnym ograniczeniom. W spektaklu przez ludowy początek przechodzą podróż tańcem i ruchem do czasów współczesnych. Aktorzy prowadzą opowieść, a aranżacje dźwiękowe i wizualne tworzą świat, w którym widz ma prawo się zanurzyć. Tworząc go autorzy  czerpali z gotowych form, jakimi są: baśń, pieśni i tańce pochodzące z repertuaru zespołu ludowego, interpretując jednocześnie  dawne zwyczaje przyrównując je do dzisiejszych. W spektaklu obok aktorów występują tancerze, a całość dopełniają aranżacje dźwiękowe i wizualne.

Spektakl został zrealizowany w ramach Przestrzeni Sztuki – pilotażowego programu powołania ogólnopolskich, interdyscyplinarnych centrów kultury. 
Projekt Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

URSZULA  OPAŁKA

Fot. EDWARD  SOŃSKI

Post Author: Adam Kunysz