W październiku w Ośrodkach Kultury w Albigowej i Wysokiej odbyły się piękne koncerty patriotyczne, z udziałem Mobilnej Filharmonii.
A to w ramach projektu pt. „Lokalni (nie)widzialni w drodze do wiktorii 1920”. Głównym jego celem było upamiętnienie trzech „niewidzialnych”, wielkich bohaterów i sprawców niepodległej Polski, którzy w realny sposób przyczynili się do wiktorii 1920 roku. Leopold Lis-Kula, Ignacy Szpunar – to urodzeni w Kosinie i Albigowej żołnierze. Ich kolegą był Adam Kowalski z Rzeszowa – żołnierz i jednocześnie autor ponad 200 pieśni legionowych, którego utwory mogli usłyszeć mieszkańcy gminy Łańcut.
Oprócz koncertów częścią projektu były także lekcje dla dzieci i młodzieży w przedszkolach i szkołach podstawowych gminy Łańcut. – Dzięki temu projektowi i nowatorskiemu podejściu do jego prezentacji chcieliśmy muzyką, wspólnym śpiewem zjednoczyć lokalną społeczność, wlać w nią ducha historii, a najmłodszych zainspirować wartościami, którymi kierowali się nasi bohaterowie. Prezentowane treści, a zwłaszcza historia Adama Kowalskiego, Ignacego Szpunara i Leopolda Lisa-Kuli nabrała innego wymiaru i koloru – podkreślał Mirosław Szpyrka, prezes Stowarzyszenia Twórczego „SztukPuk Sztuka”, które realizowało projekt.
Koalicjantami projektu byli Centrum Kultury Gminy Łańcut oraz Gmina Łańcut. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Koalicje dla niepodległej”.
-Bardzo się cieszymy, iż udało nam się zdobyć środki i zrealizować projekt. Z naszych informacji wynika, że audycje bardzo się podobały dzieciom w szkołach i przedszkolach. Wychowanie patriotyczne zawsze było i będzie naszym obowiązkiem i trzeba szukać okazji do wpajania wartości patriotycznych – mówi Justyna Paszkiewicz, p.o. dyrektor CKGŁ.
Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria1920”.
CKGŁ
Fot. BERNADETA BRÓŻ