Rusza remont mostów w Handzlówce

 
   Wczoraj, 13. listopada br. wójt gminy Łańcut Jakub Czarnota podpisał umowę z wykonawcą na remont mostu w ciągu drogi wewnętrznej „Kościelna” w Handzlówce. Wykonawcy przekazano też plac budowy.
 
   Przypomnijmy, że most uległ poważnemu uszkodzeniu w wyniku powodzi, jaka miała miejsce 26 czerwca tego roku. Jego stan techniczny jest określony jako „awaryjny” i jest zamknięty dla ruchu pojazdów oraz pieszych. Uszkodzenia polegają m.in. na spękaniu i ubytkach nośnego łuku betonowego i belki oczepowej oraz osunięciach w podwalinie kamiennej w części fundamentowej. Remont będzie możliwy, dzięki pomocy prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca, a także marszałka województwa lubuskiego. Łącznie Gmina Łańcut otrzymała na ten cel 200 tys. zł. Koszt zadania to prawie 300 tys. zł. Prace mają zakończyć się w grudniu 2020 r.
 
   Most wybudowany został w 1902 roku. Aby przyśpieszyć prace został wyłączony z rejestru Gminnej Ewidencji Zabytków. Inwestycja zrealizowana będzie w systemie projektuj-buduj. Wykonawca – Przedsiębiorstwo Budowlane Stalmost ze Stalowej Woli ma za zadanie: opracować dokumentację projektową, wprowadzić nową organizację ruchu na czas remontu, zdemontować zniszczone elementy mostu, zabezpieczyć most i podmyte skarpy, wykonać wykopy w obrębie mostu oraz w części przelotowej. Most zostanie wzmocniony poprzez zamontowanie konstrukcji stalowej z blach falistych lub konstrukcji betonowej. Umocnione będą także koryta rzeki, a balustrady na moście zabezpieczone przed korozją.
 
   Zarząd Dróg Powiatowych rozpoczął także remonty pozostałych mostów. – Most do kościoła niestety nie jest jedynym, który ucierpiał w wyniku czerwcowej klęski żywiołowej. W październiku komisja weryfikująca szkody z ramienia Urzędu Wojewódzkiego potwierdziła i zakwalifikowała do dofinansowania kilka innych mostów na terenie Handzlówki oraz Albigowej – mówi Jakub Czarnota wójt gminy Łańcut.
 
 
 

Post Author: Adam Kunysz