Szpital dla chorych na COVID19 wkrótce zacznie działać w Rzeszowie

W każdym województwie powstają szpitale specjalne, w których leczeni będą pacjenci chorzy na COVID19. W Rzeszowie lecznica będzie mieścić się w nowym skrzydle Szpitala MSWiA.

Miał mieścić się tam szpitalny oddział ratunkowy, oddziały neurologiczno-udarowy, chirurgiczny. One powstaną, ale w późniejszym czasie. Najprawdopodobniej od 26 listopada zacznie działać tam szpital zakaźny.

Reklama

W tej chwili trwa instalowanie wyposażenia. Dostarczonych zostało już 20 respiratorów (łącznie będzie ich 30.), kardiomonitory, 13-tonowy zbiornik tlenu, łóżka covidowe.

Cały czas trwa nabór kadry. Zgłosiło się już ponad 60 chętnych, wśród nich 8 lekarzy. Ponadto będą do leczenia delegowani pracownicy szpitala MSWiA, które jest placówką patronacką.

Łącznie w szpitalu powstanie 160 miejsc dla pacjentów COVID-19, w tym 30 stanowisk respiratorowych, z możliwością uruchomienia kolejnych dodatkowych miejsc dla osób wentylowanych mechanicznie. Szpital tymczasowy wykorzystywany będzie etapowo, zależnie od potrzeb , w tym liczby zachorowań wymagających hospitalizacji oraz wypełnienia liczby miejsc w szpitalach poziomu II, które przygotowały miejsca oraz kadrę medyczną do zabezpieczenia pacjentów z COVID-19.

Nie będzie określonej maksymalnej liczby pacjentów. 

Uruchomienie szpitala tymczasowego w nowej części szpitala MSWiA pozwoli przywrócić oraz utrzymać pozostałą, starą część szpitala w gotowości do udzielania innych świadczeń zdrowotnych i jednocześnie uwalniać miejsca izolacyjne utworzone w tym szpitalu w celu przyjmowania pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego przywożonych przez Zespoły Ratownictwa Medycznego.

Źródło: Gospodarka Podkarpacka

Post Author: Adam Kunysz