Uważajmy na fałszywe SMS-y

   W związku z rozprzestrzenianiem się pandemii koronawirusa wielu z nas coraz częściej dokonuje zakupów i płatności w Internecie. Szczególnie teraz, w okresie przedświątecznym, w ten sposób sprawiamy bliskim prezenty. Niestety w sieci zwiększyła się również aktywność oszustów, którzy wykorzystując różne sposoby próbują przejąć nasze pieniądze.

   Łańcuccy policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność przy robieniu zakupów i dokonywaniu płatności przez Internet. Do jednostki kilka razy w tygodniu zgłaszają się osoby, które pomimo zapłaty, nie otrzymały zamówionego towaru. Jednak nie jest to jedyna metoda działania oszustów. Coraz częściej wykorzystują oni fakt oczekiwania przez nas na zamówione przesyłki.

Reklama

   W ostatnim czasie ofiarą „sms-owego oszustwa” padł mieszkaniec naszego powiatu. Mężczyzna na telefon komórkowy dostał informację, o konieczności dopłaty niewielkiej kwoty za dostarczenie opłaconej już paczki. Klikając w link, zawarty w wiadomości, został przekierowany na stronę płatności elektronicznej. Tam wykonał przelew. Okazało się jednak, że zamiast kilkudziesięciu groszy, z jego konta zniknęło kilka tysięcy złotych.

   Policjanci po raz kolejny apelują, aby kupując przez Internet zachować zdrowy rozsądek i nie dać się ponieść emocjom związanym z tzw. „okazją cenową”. Jednocześnie pamiętajmy, aby weryfikować wiadomości z informacją o konieczności zapłaty lub dopłaty niewielkiej kwoty. Przed wykonaniem przelewu potwierdźmy tożsamość nadawcy oraz konieczność zapłaty za usługę czy rachunek. Sprawdźmy też zatwierdzaną kwotę do zapłaty oraz adres strony, z której wykonujemy płatności elektronicznej. Nie dokonujmy płatności przez strony internetowe podsyłane w linkach z niepotwierdzonego źródła.

KPP Łańcut

 

Post Author: Adam Kunysz