Cyfrowa historia łańcuckiej Fary

  
    Parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Łańcucie przygotowała dla swoich wiernych nie lada niespodziankę. W ramach projektu współfinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego w ramach Programu Kultura Cyfrowa 2020, zdigitalizowała swoje zasoby, które udostępniła za pomocą strony internetowej.  Idąc z duchem czasów postanowiła w szczególny sposób zainteresować swoich wiernych i postawiła na nowoczesne formy prezentacji, wykorzystując do tego panoramy sferyczne.
 
   Dzięki dużemu przybliżeniu sfotografowanych obiektów znajdujących się wewnątrz świątyni, oglądający może dostrzec szczegóły, których nie widać „gołym okiem”, bez wychodzenia z domu.
 
   Wszystkie panoramy uzupełnione są o opisy, dzięki czemu przybliżą historię zabytków, które zachowały się do naszych czasów. Odwołując się do konkretnych miejsc np. do ołtarza głównego, można przeczytać najważniejsze informacje o nim. Co ciekawe, podziemia kościoła, w których mieści się Mauzoleum Potockich, również są udostępnione cyfrowo.
 
   Jeżeli natomiast chcemy zobaczyć kościół z zewnątrz, nie ma lepszego rozwiązania niż panoramy wykonane z lotu ptaka, przedstawiające fotografowany obiekt wraz z jego otoczeniem z wysokości.
 
   Projekt pt. „Cyfrowa historia kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Łańcucie”, miał na celu zwiększyć dostępność opracowanych i zdigitalizowanych zbiorów, przy zastosowaniu atrakcyjnych form ich prezentacji, tym samym miał przełamywać bariery w dostępie do dóbr kultury, w tym w dostępie do kultury dla osób niepełnosprawnych i wykluczonych cyfrowo. Mamy nadzieję, że podzielą Państwo opinię, że spełnił on swoje założenia.
 
   Już od 1 grudnia 2020 r. można wirtualnie zwiedzać kościół farny w Łańcucie, wystarczy tylko wejść na stronę internetową parafii (http://lancut.przemyska.pl), zakładka: Cyfrowa Historia Kościoła lub: https://lancut.kosciol3d.pl

Post Author: Adam Kunysz