Seniorzy nie dali się oszukać

  Do kilkunastu prób oszustwa metodą “na policjanta” doszło wczoraj na terenie powiatu łańcuckiego. Na szczęście łańcuccy seniorzy zachowali czujność i nie dali się oszukać. Telefony od osób podających się za krewnych lub funkcjonariuszy policji do ludzi starszych z prośbą o pieniądze, to już klasyczna metoda wyłudzeń stosowana przez oszustów. Starsze osoby, chcąc pomóc rzekomemu krewnemu, są w stanie przekazać naciągaczom oszczędności całego życia.

   Wczoraj policjanci odnotowali kilkanaście takich zdarzeń. Schemat działania oszustów za każdym razem był podobny. Do mieszkańców powiatu łańcuckiego dzwoniła kobieta podając się za policjantkę. Następnie informowała o wypadku spowodowanym przez osobę najbliższą oraz pytała o możliwość zebrania pieniędzy na adwokata. Na szczęście seniorzy nabrali podejrzeń i sami zweryfikowali informacje o wypadku, która w żadnym przypadku się nie potwierdziła.

Reklama

   Seniorzy zachowali czujność i nie dali się oszukać, jednak metoda wyłudzeń “na wnuczka” czy “na policjanta”, ciągle stosowana jest przez oszustów wobec osób starszych. Dlatego bądźmy czujni i zawsze zweryfikujmy otrzymane w ten sposób informacje, np. przez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny. Pamiętajmy również, że każda telefoniczna próba przejęcia pieniędzy pod pozorem działań policji bądź innych służb – oznacza oszustwo. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy jak najszybciej powiadomić Policję dzwoniąc pod numer 112.

KPP Łańcut

 

 

Post Author: Adam Kunysz