Ciekawe odkrycie w Muzeum-Zamku

   Główna brama wjazdowa do parku otaczającego łańcucki Zamek (od strony miasta), zlokalizowana tuż przy zbiegu ulic Kościuszki i Zamkowej wybudowana została w 1901 r.

Reklama

   Inspiracją dla tego projektu mogły być dwie fotografie bramy prowadzącej do Corsham Court, posiadłości w zachodniej Anglii, od 1745 r. pozostającej w rękach rodziny Methuen. Artykuł o tej angielskiej rezydencji wraz ze zdjęciami zamieszczony został w jednym z prenumerowanych przez Potockich czasopism, „Country Life” z 1 września 1900 r.

    Brama ta, pochodząca z 1716 r. zapewne bardzo spodobała się właścicielom Łańcuta, którzy być może pod wpływem ilustrowanego artykułu o tej rezydencji podjęli decyzję o wzorowaniu się na niej przy budowie bramy wiodącej do ich łańcuckiej siedziby.

    W archiwum zamkowym zachowały się rysunki przedstawiające dwie bramy wiodące do łańcuckiej rezydencji oraz kordegardę przy bramie głównej zwanej „od strony miasta”. Obok niej widnieje napis informujący, iż została ona wzniesiona w 1901 r. Przy drugiej – zwanej „od strony dworca kolejowego” zanotowano że, powstała ona w 1899 r. Jak twierdzą pracownicy Muzeum-Zamku, brama główna w Łańcucie jest wersją dopracowaną, bardziej wysmakowaną.

Źródło: MZ w Łańcucie

Post Author: Adam Kunysz