Uratowano osobę z pożaru budynku mieszkalnego w Łańcucie

   W niedzielę, 31 stycznia 2021 roku o godzinie 04:01 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Łańcucie wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w Łańcucie przy ulicy Ignacego Mościckiego. Dyżurny Operacyjny Powiatu niezwłocznie zadysponował do zdarzenia: dwa zastępy z JRG Łańcut, dwa zastępy z OSP Albigowa oraz jeden zastęp z OSP Wysoka.

Reklama

   Przybyli na miejsce zdarzenia strażacy zastali trzy osoby, które samodzielnie opuściły obiekt przed ich przybyciem. Osoby te nie odniosły obrażeń i nie wymagały pomocy medycznej. Informowały jednak, że prawdopodobnie wewnątrz mocno zadymionego budynku znajduje się jedna osoba. Do wnętrza domu wprowadzono rotę w aparatach ochrony układu oddechowego wraz z linią gaśniczą i kamerą termowizyjną w celu przeszukania obiektu.

   W trakcie przeszukania ratownicy w jednym z pomieszczeń odnaleźli poszkodowanego mężczyznę, którego niezwłocznie ewakuowali na zewnątrz budynku. Poszkodowany był przytomny, z objawami zatrucia dymem. Do czasu przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego udzielano poszkodowanemu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Zastosowano tlenoterapię bierną, zabezpieczono przed utratą ciepła oraz udzielono wsparcia psychicznego.

   Do wnętrza budynku wprowadzono drugą rotę ratowników z OSP w Albigowa w sprzęcie ochrony układu oddechowego. Ratownicy zlokalizowali miejsce pożaru – pożar wybuchł w jednym z pokoi na parterze, prawdopodobnie na skutek zaprószenia ognia. Po przybyciu na miejsce zdarzenia karetki Pogotowia Ratunkowego przekazano poszkodowanego, który po badaniu i zaopatrzeniu został zabrany do szpitala. Po dogaszeniu pożaru oddymiono i przewietrzono budynek. Za pomocą detektora wielogazowego sprawdzono wszystkie pomieszczenia w budynku nie stwierdzając zagrożenia, po czym przekazano do zabezpieczenia budynek właścicielowi.

 kpt. Radosław Cyprys, KP PSP Łańcut
zdjęcie: OSP Albigowa

Post Author: Adam Kunysz