Zakupy internetowe – nie daj się oszukać

 
    Łańcuccy policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność przy robieniu zakupów przez Internet. Od początku tygodnia do łańcuckiej komendy zgłosiło się już siedem osób, które straciły pieniądze podczas internetowych transakcji. Ofiarą oszustów padli zarówno kupujący, jak i sprzedający.

   Internet, to wygodny i coraz powszechniejszy sposób robienia zakupów. Warto pamiętać jednak o tym, że zakupy w sieci zawsze wiążą się z ryzykiem. Najczęściej do łańcuckiej komendy zgłaszają się osoby, które pomimo wpłacenia sprzedającym zaliczki lub całej kwoty za wystawiony towar, nie otrzymały przesyłki, ani zwrotu gotówki. Jednak w ostatnim czasie ofiarami oszustów padły osoby, które na jednym z portali ogłoszeniowych wystawiły przedmioty do sprzedaży.

Reklama

   Mechanizm tych przestępstw był podobny. Z sprzedającymi kontaktowała się osoba pozornie zainteresowana kupnem wystawionego przedmiotu. Oszust prosił o możliwość zapłaty za towar przez portal ogłoszeniowy, a pieniądze miały trafić na konto sprzedającego powiązane z jego kartą kredytową. Aby transakcja doszła do skutku pokrzywdzony musiał podać do weryfikacji dane karty kredytowej na stronie, którą w linku wysyłał mu przestępca. To wystarczyło, żeby z konta sprzedającego oszust pobrał pieniądze.

   Policjanci po raz kolejny apelują, aby dokonując transakcji przez Internet zachować zdrowy rozsądek. Jednocześnie pamiętajmy, aby zawsze weryfikować adres strony, z której wykonujemy płatności elektroniczne. Nie podawajmy również danych z karty kredytowej na stronach internetowych podsyłanych w linkach z niepotwierdzonego źródła. 

KPP Łańcut

 

Post Author: Adam Kunysz