Skarb łańcuckich Akowców

  Dr Andrzej Borcz autor najlepszej publikacji historycznej ubiegłego roku, monografii pt. „Obwód Łańcut SZP-ZWZ-AK w latach 1939-1945” był gościem w Prywatnym Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie. Jako ekspert wypowiadał się dla redakcji TVP Historia w związku z udostępnieniem na ekspozycji muzealnej „Skarbu Łańcuckich Akowców”. Został on odkryty we wrześniu 2020 r. przy budowie łańcuckiej obwodnicy, gdy koparka natrafiła na zakopane słoiki.

Reklama

   Tym niecodziennym tematem zainteresował się redaktor Adam Sikorski, który wraz z ekipą nakręcił film pt. „I otwarła się ziemia…”, który wzbogacił serię popularnych programów z cyklu „Było, nie minęło – kronika zwiadowców historii”.

   Historyk Andrzej Borcz potwierdził, że znalezione w słoikach biało-czerwone 49 opaski naramienne zawierające oznakowanie 39 Pułk Piechoty Wojska Polskiego. Opaski zostały przygotowane w związku z przeprowadzaną przez polskie państwo podziemne „Akcją Burza”. Ukryte w lipcu 1944 r. dla plutonu z Łańcuta wchodzącego w skład batalionu tworzącego wówczas łańcucki Obwód AK.

  Do akowców musiała należeć broń palna (skrócony berthier), amunicja, bagnet do mausera 98k z oznaczeniem „SS”, mapy terenu oraz szczególny przedmiot przełamany żydowski szkaplerz, który świadczy o tym, że w szeregach konspiratorów byli żołnierze narodowości żydowskiej. W okresie II wojny światowej było bardzo niebezpiecznym posiadanie takich konspiracyjnych przedmiotów. W przypadku ich odkrycia przez niemieckiego okupanta groziła kara śmierci.

   Premiera filmu „I otwarła się ziemia…” miała miejsce w godzinach popołudniowych 15 lutego 2021 r. Zobaczyć go  można tutaj: https://vod.tvp.pl/video/bylo-nie-minelo,15022021-1650,51971129

Oprac. ROBERT  KOCHMAN

 

Post Author: Adam Kunysz