Oszuści internetowi coraz bardziej aktywni

   Od początku miesiąca do łańcuckiej komendy zgłosiło się już kilkanaście osób, które straciły pieniądze podczas internetowych transakcji. Część z nich, na jednym z serwisów ogłoszeniowych padła ofiarą tzw. phisingu, czyli wyłudzenia danych dotyczących m.in.: kont bankowych i kart kredytowych.

   W ostatnim czasie nasiliła się działalność oszustów na jednym z popularnych serwisów ogłoszeniowych. Ofiarą przestępców padli mieszkańcy powiatu łańcuckiego, którzy kupowali, jak również sprzedawali w sieci swoje towary. Przestępcy wyłudzali od pokrzywdzonych dane kart kredytowych lub dane dostępowe do kont bankowych. W ten sposób pokrzywdzeni stracili od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych. 

Reklama

   Mechanizm tych przestępstw był podobny. Ze sprzedającym lub kupującym kontaktował się oszust za pomocą jednego z internetowych komunikatorów. Przestępca prosił o dokonanie płatności lub o możliwość zapłaty przez serwis ogłoszeniowy. Aby jednak transakcja doszła do skutku, pokrzywdzony musiał podać do weryfikacji dane karty kredytowej lub zalogować się do swojego banku na stronie, którą w linku wysyłał mu przestępca. To wystarczyło, żeby z karty czy konta oszust pobrał pieniądze.

   Oszuści coraz częściej wykorzystują fałszywe strony bankowości internetowej czy operatorów płatności, aby uzyskać dostęp do naszego konta. Dlatego pamiętajmy, aby zawsze weryfikować adres strony, z której wykonujemy płatności elektroniczne. Nie podawajmy również danych z karty kredytowej na stronach internetowych podsyłanych w linkach z niepotwierdzonego źródła.

KPP Łańcut

 

Post Author: Adam Kunysz