Kolejna, niezwykle ciekawa publikacja o dawnych dziejach Łańcuta

   Dużym zainteresowaniem cieszy się okazały album autorstwa  JOANNY  KLUZ – kustosza Działu Historii Miasta i Regionu Muzeum-Zamku w Łańcucie, zatytułowany –  Łańcut Krajobraz Miasta w Kadrze -, w którym prezentowane są stare pocztówki i archiwalne fotografie  na których można zobaczyć jak wyglądało miasto w przeszłości.

Reklama

   Album otwiera obszerny wstęp autorki. Przedstawia w nim dzieje miasta na przestrzeni wieków. Czytamy w nim m.in.: “ W Łańcucie podobnie jak w innych miastach o wielowiekowej, niezwykle barwnej historii wciąż widać ślady przeszłości. Drzemią one w dawnym układzie ulic i placów oraz murach tutejszych kamienic, willi i innych budynków malowniczo wpisanych w krajobraz miasta.  Świat, który przeminął trwa  jeszcze w pamięci tych, których przodkowie żyli tu przed laty, tworząc historię tego miejsca. Poza wspomnieniami osnutymi licznymi opowieściami i anegdotami,  równie cenne pozostają zatrzymane w kadrze widoki.  O ile o najbardziej odległych czasach opowiadamy głównie za pośrednictwem źródeł pisanych i archeologicznych, tak wiekowi XIX i XX przyjrzeć się możemy z nieco szerszej perspektywy, jaką tworzy bogaty materiał ikonograficzny. To właśnie z tego okresu pochodzą zamieszczone w publikacji fotografie i pocztówki, z których znaczna część ukazała się nakładem łańcuckich wydawców. Za ich sprawą poznajemy urok dawnego Łańcuta, naznaczonego pięknymi, nierzadko burzliwymi dziejami”.

   Pocztówki, fotografie i pozostałe wizerunki dawnego  Łańcuta zamieszczone w albumie pochodzą ze zbiorów: Muzeum-Zamku w Łańcucie, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie,, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz prywatnych kolekcji Jana Kielara, Marka Kopcia, Wacława Szalińskiego i Iwony Szurlej.

     Album Joanny Kluz  ŁAŃCUT  KRAJOBRAZ  MIASTA w KADRZE wydany nakładem Muzeum-Zamku można  kupić w kasach Muzeum w budynku Maneżu.

(A.K.)

Post Author: Adam Kunysz