Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

   Zakończyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką w Muzeum Polaków Ratujących Żydów, które w tym roku, z uwagi na obostrzenia związane z pandemią Covid 19, miały ograniczony przebieg.

Reklama

   Podczas tegorocznej edycji święta odsłonięto 8 tabliczek z nazwiskami Polaków, którzy na terenie obecnego Podkarpacia, często z narażeniem życia, nieśli pomoc prześladowanym Żydom.

   Byli nimi: Katarzyna i Mikołaj Pernatowie, ks. Aleksander Piec, Monika Zmora, Michał Świętoń, Anna i Mieczysław Siwakowie, s. Zofia Szczygielska, Maria i Andrzej Kuźniarowie, Piotr Goń.

   Liczne delegacje odwiedziły grób rodziny Ulmów znajdujący się na cmentarzu parafialnym przy kościele pw. św. Doroty w Markowej. Na markowskiej nekropolii odbył się również spacer do grobów tych mieszkańców z Markowej, którzy podczas wojny i okupacji niemieckiej ratowali Żydów. Odwiedzono mogiły członków rodziny Szylar i Cwynar. Wspominano również rodziny Barów i Przybylaków. Uczestnicy zapalili symboliczne znicze ku pamięci dzisiejszych bohaterów.

   Delegacje z Samorządu Województwa Podkarpackiego, Samorządu Urzędu Gminy Markowa, Centrum Kultury Gminy Markowa, jak również Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów, złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod ponikiem dedykowanym rodzinie Ulmów i Żydom ukrywających się u nich, znajdującym się w Sadzie Pamięci poświęcony polskim Sprawiedliwym. Odczytano również list prof. Piotra Glińskiego -Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Tekst i fot. MZ & JP/ MPRŻ

Post Author: Adam Kunysz