Uważajmy przy robieniu zakupów i płatności przez internet

   Łańcuccy policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność przy robieniu zakupów i płatności przez Internet. Do komendy, kilka razy w tygodniu zgłaszają się osoby, które pomimo zapłaty, nie otrzymały zamówionego towaru. Jednak nie jest to jedyna metoda działania oszustów. Coraz częściej wykorzystują oni fakt oczekiwania przez nas na zamówione przesyłki.

   Niedawno ofiarą oszustwa „dopłaty do paczki” padła mieszkanka naszego powiatu. Kobieta na telefon komórkowy dostała informację, o konieczności dopłaty 50 groszy za dostarczenie opłaconej już paczki. Klikając w link, zawarty w wiadomości, została przekierowana na stronę płatności elektronicznej. Tam, po zalogowaniu się do internetowego konta bankowego, kobieta wykonała przelew. Okazało się jednak, że zamiast kilkudziesięciu groszy, z jej konta zniknęło prawie 10 tys. złotych.

Reklama

   Pokrzywdzona padła ofiarą oszustów wyłudzających dane. Logując się na fałszywej stronie płatności internetowej kobieta nieświadomie umożliwiła przestępcom zdobycie loginu i hasła do jej konta bankowego. To wystarczyło, aby w kilka minut złodzieje wyprowadzili z jej konta oszczędności.   

   Pamiętajmy, że oszuści coraz częściej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki, zazwyczaj bardzo niskiej kwoty. Klikając w link przesłany w ten sposób możemy trafić na fałszywą stronę z płatnościami internetowymi lub umożliwić niechcianym aplikacjom zainfekowanie naszego telefonu. W konsekwencji przestępcy mogą przejąć dostęp do naszego konta bankowego. 

   Policja apeluje o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Zawsze zweryfikujmy również wykonywaną transakcję i stronę internetową, z której dokonujemy płatności.  

KPP Łańcut

Post Author: Adam Kunysz