Obchody 5. rocznicy utworzenia Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej

   W roku 2021 mija pięć lat od otwarcia dla publiczności Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Dokładnie 17 marca 2016 r. oficjalnie uruchomiono działalność nowej instytucji muzealnej, która w całości została poświęcona heroicznym czynom tych Polaków, którzy ryzykując życiem własnym i bliskich, ratowali skazanych na Zagładę Żydów podczas okupacji niemieckiej. Tworzeniu Muzeum przyświecała idea wykreowania przestrzeni służącej do upamiętniania, upowszechniania, a także dialogu i debaty o tożsamości naszej kultury oraz o jej uniwersalnych wartościach, takich jak człowieczeństwo, miłość bliźniego, solidarność.

Reklama

   Z perspektywy czasu, 5 lat to zaledwie niewielki wycinek historii, jednak dla tworzącej się instytucji kultury, jest to czas decydujący, zarówno dla jej organizacyjnego okrzepnięcia, jak i dla weryfikacji misji oraz realizowanego programu. Dlatego z okazji przypadającej 5. rocznicy utworzenia Muzeum pragniemy wspólnie z Państwem uczcić to niezwykłe dzieło i jego twórców – trochę z sentymentem spoglądając wstecz, spróbować wytyczyć strategię Muzeum zorientowaną nie tyle na kolejne lata, co na dziesięciolecia.

Obchody 5. rocznicy utworzenia Muzeum zaplanowaliśmy na okres od 18 maja 2021 do 18 maja 2022 r. łącząc je ściśle z Międzynarodowym Dniem Muzeów.

NAJBLIŻSZE WYDARZENIA:

18 maja 2021 | SYMPOZJUM KULTURY PAMIĘCI MUZEUM ULMÓW

godz. 10:00 – Sesja I – Dziedzictwo i rozwój: [transmisja] https://www.youtube.com/watch?v=FjdWbwrvy6o 

godz. 17:00 – Sesja II – Historia instytucji: [transmisja] https://www.youtube.com/watch?v=fMOFo3YRqSo 

program: https://muzeumulmow.pl/pl/aktualnosci/sympozjum-kultury-pamieci-muzeum-ulmow/ 

21-22 maja 2021 | NOC MUZEÓW 2021 MUZEUM W PRZESTRZENI MARKOWEJ [wraz z Towarzystwem Przyjaciół Markowej]

godz. 18:00-24:00 – zwiedzanie z przewodnikiem:

  • Muzeum Polaków Ratujących Żydów: wejście o pełnej godzinie, liczba miejsc ograniczona, pierwszeństwo mają osoby z rezerwacją: +48 17 224 10 15, sekretariat@muzeumulmow.pl
  • Skansen Zagroda Muzeum Wsi Markowa

22 maja, godz. 17:00 – finisaż on-line wystawy „Czy można im było w tej samotności pomóc? Ratowanie Żydów w okupowanej Polsce” [link do transmisji wkrótce]

program: https://muzeumulmow.pl/pl/aktualnosci/muzeum-w-przestrzeni-markowej-noc-muzeow-2021/ 

Post Author: Adam Kunysz