Spotkanie z historią w Bażantarni

Drodzy Państwo! Czy nie widzieliście gdzieś mojego boskiego Romana?

Reklama

Nie? Nie znacie go?

Ach, Roman to był ktoś! III ordynat na Łańcucie, mój wspaniały mąż, tyle zrobił dla dobrostanu dóbr łańcuckich no i tej oto bażantarni! To on ją tak pięknie uporządkował, sprowadził tu tyle bażantów! Urządzał niezwykłe polowania

Och, już dziś nie ma takich mężczyzn! Przystojnych, eleganckich, z idealnym wąsem. Gdybym mogła go jeszcze raz zobaczyć! Godnie bym Was wynagrodziła!

 Kto spełni pragnienie Elżbiety Potockiej i z wybranych rekwizytów ucharakteryzuje się na Romana?

To tylko jedno z zadań jakie dla spragnionych przygód śmiałków przygotowało Stowarzyszenie Form Różnych podczas sobotniego „Polowania na Bażanta”.

W poszukiwaniu  tropów symbolicznego ptaka, drużyny zawitały do łańcuckiej Bażantarni – miejsca, które w XIX wieku przeznaczone było właśnie do hodowli i polowań na bażanty. Podążając za jego śladem, uczestnicy naszej zabawy na swojej drodze spotkali szereg ciekawych postaci, zarówno tych historycznych, legendarnych, jak i fikcyjnych. Oprócz niezapomnianej Romanowej Potockiej byli wśród nich również intrygujący Edward Kent, łaknąca rozrywek Biała Dama czy bratanica Juliusza Kossaka, którego cykl akwarel z łańcuckich polowań rozsławił malarza wśród polskiej arystokracji. Niecodzienne spotkania oraz potraktowane z przymrużeniem oka zadania, miały na celu przybliżenie uczestnikom bogatej historii Bażantarni i zwrócenie uwagi na jej walory przyrodnicze.

W tej niezwykłej podróży  w czasie, pełnej kreatywnych wyzwań, najlepsze okazały się drużyny:

1 miejsce – Piękni i młodzi

2 miejsce – Geo Team

3 miejsce – Szybcy i sprytni

 W zabawie nie było jednak przegranych i nikt nie wyszedł z niej z pustymi rękami. Nagrody wraz z pamiątkowymi dyplomami wręczył Michał Mac – Kierownik Wydziału Sportu, Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Łańcuta. Ze względu na znaczne pogorszenie się warunków pogodowych II tura gry została odwołana.

Projekt „Gra leśna” współfinansowany jest ze środków Urzędu Miasta w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2021 rok. Oprócz organizacji jednodniowego eventu, w ramach projektu przygotowywana jest mapa terenu Bażantarni wraz z bogatym opisem walorów przyrodniczo – historycznych. Wkrótce zostanie udostępniona w wersji elektronicznej na stronie www.lancut.pl a w wersji drukowanej przekazana do Urzędu Miasta.  Artystyczne przygotowanie mapy powierzone zostało malarce Barbarze Porczyńskiej a merytorycznie opracowała ją Anna Owczarek. Autorami zorganizowanej 3 lipca gry terenowej są Katarzyna Mazurkiewicz, Natalia Koza i Luiza Ganczarska, która dodatkowo zaprojektowała grafiki promocyjne, materiały do gry oraz logo. Nad całością zadania, w tym promocją wydarzenia, czuwała Agnieszka Cieślicka – koordynator projektu.

Dziękujemy drużynom, które mimo niesprzyjającej pogody stawiły się na starcie gry oraz  wolontariuszom, którzy idealnie odegrali swoje role. Dziękujemy Panu Rafałowi Kumkowi – Burmistrzowi Miasta Łańcuta za wsparcie naszego pomysłu, Fundacji Rzeszowskiej, MDK w Łańcucie, Poligrafii NOT i firmie Eleven za pomoc organizacyjną a także Paniom Joannie Kluz i Aldonie Cholewiance – Kruszyńskiej z Muzeum – Zamku w Łańcucie oraz pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej za konsultacje przy historycznym opracowaniu terenu. Podziękowania składamy także właścicielom Storczykarni Café Jazz Bar, Zacisza Anioła oraz Lazurowego Łańcuta za przekazanie voucherów dla zwycięskich drużyn oraz firmie Delikatesy Asia za poczęstunek dla uczestników i wolontariuszy.

AGNIESZKA  CIEŚLICKA

Fot. M. Mazurkiewicz

 

 

Post Author: Adam Kunysz