Warsztaty ceramiczne w MDK

   Przed tygodniem w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie odbyły  się pierwsze warsztaty ceramiczne, połączone z uroczystym otwarciem pracowni ceramicznej. A stało się to za sprawą Stowarzyszenia LX+, które wraz ze Świetlicą MDK na Przedmieściu realizuje projekt pt. „Terapia przez sztukę – plener malarsko-ceramiczny”, będący zadaniem publicznym w ramach Otwartego Konkursu Ofert na Realizację Zadań z Zakresu Kultury, dofinansowanego przez Burmistrza Miasta Łańcuta.

Reklama

   Warsztaty ceramiczne podzielone są na etapy. Uczestnicy wykonali prace płaskie i przestrzenne w glinie. Po wysuszeniu   będą malowane, zdobione, wykańczane i przekazane do wypalenia. Zajęcia prowadzi  BARBARA  PLIZGA z Medyni Głogowskiej, lokalnego zagłębia garncarskiego.

  – Praca z gliną pozwala uwolnić wyobraźnię i stworzyć unikatowe przedmioty artystyczne własnego projektu – mówi ZOFIA  FOŁTA , opiekun pracowni ceramicznej. – Zajęcia z ceramiki otwierają nam wielowymiarowe odczuwanie świata, poprawiają koncentrację, rozwijają ekspresję plastyczną, wyobraźnię i uczą współdziałania w grupie. Jest to wspaniały sposób na wyrażenie siebie i odnalezienie swego miejsca w świecie sztuki.

 – Wyszliśmy dalej, poza ramy projektu.  Dzięki wsparciu dyrektora MDK  ANDRZEJA  PIECHOWSKIGO, który wygospodarował w budynku MDK  lokal, dostosowaliśmy to pomieszczenie na potrzeby  pracowni ceramicznej. Dwa  koła garncarskie przekazała nam nam dyrekcja Szkoły Podstawowej Nr 3 , zaś z otrzymanej dotacji  zakupiliśmy  niezbędne sprzęty i materiały – dodaje pani Zofia, która będzie sprawować opiekę nad nowo powstałą pracownią. 

   Pracownia będzie dostępna zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.  Teraz najtrudniejsze zadanie dla członków Stowarzyszenia –  zdobycie sponsora i środków na zakup pieca do wypalania ceramiki, który jest niezbędnym elementem pracowni ceramicznej.

Fot. KRZYSZTOF  PIECHOWSKI

Post Author: Adam Kunysz