Z inicjatywy władz Powiatu Łańcuckiego oraz dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie Marii Buk-Kalinowskiej dziesiąta, jubileuszowa, edycja Narodowego Czytania została zainaugurowana w powiecie łańcuckim już 3 września “Pod lipą” I Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie. Wydarzenie przygotowali nauczyciele oraz uczniowie szkoły. Przez chwilę szkolny dziedziniec stał się sceną wydarzeń przenoszących widzów do początku XX w.
Jak podkreślił starosta łańcucki Adam Krzysztoń „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej to dzieło które tak naprawdę jest nadal aktualne. Ta celna obserwacja ludzkich charakterów może również opisywać nam współczesnych. Czyż nie brak w społeczeństwie egoizmu, zakłamania i obłudy. O aktualności dzieła mogą świadczyć ekranizacje przenoszące wątki „Moralności pani Dulskiej” do współczesności. Narodowe Czytanie to nie tylko odczytywanie dzieł literackich, to również okazja do głębszego poznania autorów odczytywanych pozycji, to w końcu okazja do zaangażowania młodzieży w kreatywne przedstawienie, wydawałoby się, doskonale znanych historii.
Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera odczytał list Prezydenta Andrzeja Dudy oraz skierował do organizatorów, gości i licznie zebranej młodzieży słowa podkreślające korzyści płynące z czytania.
Oprócz ministra Andrzeja Dery w wydarzeniu uczestniczyli poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch, podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch, reprezentujący marszałka województwa podkarpackiego Waldemar Szumny, przewodniczący Rady Powiatu Łańcuckiego Marek Uberman, proboszcz parafii farnej w Łańcucie ks. Grzegorz Garbacz, starosta łańcucki Adam Krzysztoń, wicestarosta łańcucki Barbara Pilawa-Kraus, przedstawiciel Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli Dariusz Zięba, naczelnik Wydziału Edukacji łańcuckiego starostwa Tadeusz Pasieczny oraz dyrektorzy łańcuckich szkół ponadpodstawowych oraz oświatowych jednostek organizacyjnych Powiatu Łańcuckiego.
Wspólne odczytanie Moralności Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej uświetnił szkolny teatr pod kierunkiem nauczycieli I LO w Łańcucie Władysławy Kluz-Chłandy i Piotra Domki, przedstawiając kilka krótkich scen wybranych z odczytanego dzieła. Wydarzenie dopełniła wystawa dotycząca Gabrieli Zapolskiej i jej twórczości.
Powiat Łańcucki