Oszustwa metodą “na Blika”

   Łańcuccy policjanci przestrzegają przed oszustami wyłudzający pieniądze z wykorzystaniem systemu płatności mobilnych. Kilka dni temu do łańcuckiej komendy zgłosiły się dwie oszukane w ten sposób osoby.

   Ofiarami oszustwa „na Blika” padły  dwie mieszkanki powiatu łańcuckiego. Oszuści podszyli się pod znajomych kobiet, na jednym z portali społecznościowych. Za pomocą komunikatora internetowego wysłali do pokrzywdzonych prośbę o pilną pożyczkę za pomocą kodu Blik. Dzięki niemu mieli zapłacić za opłacenie internetowego zakupu. W obu przypadkach pokrzywdzone nie zweryfikowały przesłanej im wiadomości i przekazały oszustom kody Blik, tracąc w ten sposób po kilkaset złotych. 

Reklama

   Oszuści coraz częściej podejmują próby wyłudzenia pieniędzy poprzez przejmowanie kont w portalach społecznościowych. Włamując się na czyjeś konto, przestępcy mają wgląd do rozmów właściciela tego konta ze znajomymi czy rodziną. Prośby o pomoc kierują zwykle do tych, z którymi rozmawia on najczęściej i utrzymuje dobry kontakt. Jednak nie jest to regułą, czasem przestępcy wysyłają wiadomości na „chybił-trafił”. Oszust, wysyłając kilkanaście, lub nawet kilkadziesiąt wiadomości często znajduje jednego znajomego, lub członka rodziny, który zgadza się podać kod BLIK. Wtedy przestępca otrzymuje pieniądze z bankomatu lub opłaca nim zakupy w sieci. Zazwyczaj są to kwoty rzędu kilkuset złotych.

   Policjanci apelują do posiadaczy kont internetowych o weryfikowanie otrzymywanych wiadomości zawierających prośbę o udostępnienie kodu. Przed dokonaniem transakcji zadzwońmy i upewnijmy się, czy faktycznie to nasz znajomy lub członek rodziny potrzebuje pieniędzy.

KPP Łańcut

Post Author: Adam Kunysz