Medale i odznaczenia w przededniu święta 10. Pułku Strzelców Konnych

W Łańcucie odbyły się uroczystości z okazji 100. rocznicy utworzenia i przybycia do miasta 10. Pułku Strzelców Konnych. W Sali Balowej łańcuckiego zamku zostały wręczone Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości oraz wyróżnienia honorowe.  Odznaczenia państwowe osobom zasłużonym na rzecz stowarzyszenia upowszechniającego wiedzę o żołnierzach i historii Pułku, wręczyła w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. 

Reklama

  – Niech wręczone dziś odznaczenia będą wyrazem hołdu i najwyższego uznania wobec tych pokoleń Polaków, które walczyły o realizację najwyższego celu, jakim była wolna i niepodległa Polska. Osób, które broniąc suwerenności i nienaruszalności polskich granic, w dowód wierności Ojczyźnie złożyli Jej ofiarę życia. To właśnie ich odwaga i męstwo sprawiły, że Polska po 123 latach niewoli ponownie wróciła na mapę Europy i świata – mówiła w czasie uroczystości, wojewoda Ewa Leniart.

   Wojewoda, w przeddzień beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego, przypomniała słowa Prymasa Tysiąclecia. 

   – Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość, i nie chce ludzi wielkich, kończy się – dodała wojewoda. 

   Uroczystości honorowym patronatem objęli: Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart oraz Prezes Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Władysława Sikorskiego w Londynie Krzysztof Barbarski.

UW Rzeszów

Post Author: Adam Kunysz